Brokerzy

Podczas dokonywania opisywanych na blogu transakcji wykorzystuję platformy dwóch brokerów.

Polskie akcje i kontrakty terminowe na indeksy

Akcje spółek notowanych na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz kontrakty terminowego na indeks WIG20:

  • Zintegrowany z kontem osobistym rachunek maklerski – eMakler mBanku

W tym przypadku stawiam przede wszystkim na wygodę i prostotę. Konto osobiste połączone z rachunkiem maklerskim w tym samym banku umożliwia natychmiastowe transfery środków z produktów oszczędnościowych w akcje i vice versa.

W kwestii prowizji eMakler nie odbiega szczególnie od produktów konkurencji, dlatego też nie szukam na razie tańszej (o setne części punktu procentowego 😉 ) oferty. Choć miałoby to z pewnością sens w przypadku obracania większymi kwotami.

Tutaj wpis z omówieniem tej usługi oraz odnośnik do formularza otwierającego rachunek  w mBanku.

Akcje oraz ETFy – Nowy Jork, Londyn, Frankfurt i inne giełdy

Akcje spółek oraz ETFy notowane na giełdach zagranicznych: New York Stock Exchange, NASDAQ, Frankfurt Xetra, Euronext, SIX Swiss Exchange, Toronto Stock Exchange:

  • BOSSA, czyli platforma inwestycyjna Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska

BOSSA sprawdza się znakomicie, jeśli potrzebujemy podmiotu objętego jurysdykcją Komisji Nadzoru Finansowego. Również w tym przypadku postawiłem przede wszystkim na wygodę. BOSSA, jako podmiot polski, co roku wystawia swoim klientom formularz PIT-8C, na podstawie którego w prosty sposób przygotujemy roczną deklarację podatkową dotyczącą przychodów kapitałowych z zagranicy.

Mam świadomość, że w kwestii prowizji od transakcji jest to rozwiązanie nieco droższe niż niektórzy brokerzy zagraniczni, jednak w ich przypadku zmuszony byłbym samemu wygenerować zestawienie wszystkich transakcji oraz dokonać ich przeliczenia na naszą walutę po odpowiednich kursach.

Tutaj szerszy opis usługi.

Odnośnik dotyczący otwarcia rachunku w mBanku jest linkiem partnerskim. Jeżeli udało mi się, Drogi Czytelniku, zachęcić Cię do zainteresowania usługami tego brokera, będę wyjątkowo wdzięczny za uczynienie tego za pośrednictwem owego łącza. 🙂