Strategia wyjścia z IPO Allegro

W ofercie publicznej Allegro udział biorę tylko i wyłącznie w celu spekulacyjnym. Sytuacja rynkowa spółki (kilka słów w tym temacie na szybko skleciłem tutaj) jest dla mnie na tyle skomplikowana, że nie widzę sensu stawiania pieniędzy na przyszłość Allegro w dłuższym czy nawet średnim horyzoncie czasowym.

Po prawie 85%-owej redukcji zapisów stałem się posiadaczem 169 akcji spółki. Skala redukcji, ustalenie ceny debiutu na maksymalne 43 PLN (widełki dopuszczały zakres 35-43 PLN), zainteresowanie w sieci tym największym debiutem w historii GPW (przy okazji też jednym z najszybciej przeprowadzonych, co podkreśla jak gorący jest to obecnie temat i w jak dobrym momencie spółka zdecydowała się upublicznić swoje walory na rynku) czy newsy nt. tego, że Allegro w indeksie WIG20 zastąpi mBank (być może już w korekcie nadzwyczajnej indeksu po 3 dniach notowań) idealnie wpisują się w moje założenie o mocnym otwarciu notowań spółki na GPW w poniedziałek.

Jako, że trade na Allegro ma charakter spekulacyjny, to jego prowadzenie będzie się opierało na metodzie w 100% systemowej (pozycje długoterminowe prowadzę znacznie bardziej intuicyjnie).

Założenia strategii wyjścia z Allegro

Na poniedziałkowej sesji wyjść z pozycji próbował będę zgodnie z poniższą drabinką zleceń:

 • 10% akcji (17 sztuk) sprzedaż po min. 110% ceny z debiutu, tj. 47,30 PLN
 • 10% akcji (17 sztuk) sprzedaż po min. 120% ceny z debiutu, tj. 51,60 PLN
 • 10% akcji (17 sztuk) sprzedaż po min. 130% ceny z debiutu, tj. 55,90 PLN
 • 10% akcji (17 sztuk) sprzedaż po min. 140% ceny z debiutu, tj. 60,20 PLN
 • 10% akcji (17 sztuk) sprzedaż po min. 150% ceny z debiutu, tj. 64,50 PLN
 • 10% akcji (17 sztuk) sprzedaż po min. 160% ceny z debiutu, tj. 68,80 PLN
 • 10% akcji (17 sztuk) sprzedaż po min. 170% ceny z debiutu, tj. 73,10 PLN
 • 10% akcji (17 sztuk) sprzedaż po min. 180% ceny z debiutu, tj. 77,40 PLN
 • 10% akcji (17 sztuk) sprzedaż po min. 190% ceny z debiutu, tj. 81,70 PLN
 • 10% akcji (16 sztuk) sprzedaż po min. 200% ceny z debiutu, tj. 86,00 PLN

W wyjątkowo optymistycznym scenariuszu cały pakiet sprzeda się na otwarciu za min. 86 PLN za akcję. W każdym innym przypadku, tj. podczas otwarcia się notowań poniżej 86 PLN zostanę z wiszącymi niezrealizowanymi zleceniami sprzedaży.

Wtedy do gry wkracza zlecenie stop loss według schematu:

 • Pierwszego dnia notowań stop loss dla wszystkich akcji na poziomie ceny z debiutu, czyli 43 PLN
 • Drugiego i każdego kolejnego dnia notowań stop loss wędruje na poziom minimalnego kursu, na jakim znalazły się notowania poprzedniego dnia sesyjnego

Tak więc w przypadku otwarcia poniżej 43 PLN cała pozycja zostanie od razu zamknięta ze stratą.

Dwie istotne uwagi na dzień debiutu Allegro

 • Zgodnie z decyzją GPW notowania Allegro wystartują w poniedziałek o godzinie 9:15.
 • Biorąc pod uwagę skalę zainteresowania debiutem i podobne przypadki z przeszłości nastawiałbym się na problemy z dostępem do rachunków brokerskich polskich dostawców w poniedziałek rano. Dlatego gotowe zlecenia sprzedaży lepiej wstukać do systemu najpóźniej w niedzielę.

Już w poniedziałek przekonamy się czy GPW stać na debiut w amerykańskim stylu. 😉

PS: Na GPW moja aktywność jest ostatnio znikoma, stąd blogowy zastój. Transakcje przeprowadzam głównie na kontraktach terminowych i cfd na indeksy S&P500, NASDAQ, DAX, złoto, srebro i rotę naftową WTI, o czym wspominam czasem na twitterze.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

4 uwagi do wpisu “Strategia wyjścia z IPO Allegro

  1. 0,39% wartości zlecenia, min. 5 zł. Spodziewam się, że na otwarciu więcej niż 1/10 akcji sprzeda się jako jeden większy pakiet i wtedy uda się uniknąć dokładania do wartości prowizji minimalnej. Gdyby nie wyszło, to liczę się z tym, że trochę przepłacę (prawie dwukrotnie). Na pocieszenie nie było prowizji przy udziale w debiucie 😉

   Polubienie

 1. Witaj. Przy tych 10 zleceniach stosujesz sprzedaż z limitem ceny czy stop loss z limitem aktywacji?
  Jeżeli sprzedaż z limitem ceny to czy dobrze rozumiem, że jeżeli otworzy się np na 64.50 to 4 niższe paczki sprzedadzą się poniżej ceny rynkowej, tj w cenie limitu sprzedaży tzn: 60.20, 55.90, 51.60, 47.30, a to znacznie niżej niż 64.50. Proszę o wytłumaczenie bo nie rozumiem tego akapitu że jeżeli notowania otworzą się za 86 zł wszystko pójdzie za minimum 86 zł a wg mojego rozumienia wówczas zrealizuje 10 paczek po limitach ustalonych a nie po 86. Coś źle rozumiem?

  Polubienie

  1. Przy 10 zleceniach będzie to sprzedaż z limitami ceny (próba automatycznej realizacji take profitów). Po otwarciu podczas poniedziałkowej sesji kasuję te zlecenia (TP będę realizował już ręcznie zgodnie z założeniami) i wystawiam SL na wszystkie akcje jako zlecenie PKC z limitem aktywacji 43 i ewentualnie wyższym w kolejnych dniach.

   Jeśli otwarcie będzie na przykładowym poziomie 64.50 to wszystkie paczki zleceń z limitami równymi lub niższymi powinny się zrealizować w okolicach tego kursu (z maksymalnie groszowymi odstępstwami – biorąc pod uwagę wielkość i popularność spółki zakładam, że w pierwszych minutach handlu płynność na niej będzie na tyle duża, że moje zlecenia zostaną bez problemu pokryte). Oczywiście nie daje to gwarancji, że sprzedam wszystko bardzo blisko kursu 64.50, ale według mnie są spore na to szanse.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s