(Po)weekendowe analizy #16 – nowe akcje w portfelu długoterminowym (11B, CDR, LVC)

Zgromadzony przez wakacje kapitał przeznaczam na zakup pierwszych pakietów akcji spółek z warszawskiej GPW:

 • 11 Bit Studios
 • CD Projekt
 • LiveChat Software
^ Podsumowanie październikowych operacji na akcjach

Dlaczego wspominam, że są to pierwsze pakiety akcji? Znaczniejszego powiększenia wszystkich posiadanych pozycji chciałbym dokonać dopiero w momencie większych spadków w USA. Przed którymi to spadkami skutecznie (póki co) chronią po raz kolejny odpalone drukarki FEDu.

Skład portfela długoterminowego prezentuje się następująco:

 • akcje polskie
  • spółki dywidendowe z rynku głównego GPW
   • Ambra
   • GPW
   • Pekao
   • PZU
  • spółki prowzrostowe z rynku głównego GPW i NewConnect
   • 11 Bit Studios
   • Brand24
   • CD Projekt (od niedawna również wypłaca dywidendy)
   • Legimi (nienotowana, w drodze na NewConnect)
   • LiveChat Software (także wypłaca dywidendy)
 • ETFy z giełd nowojorskiej, londyńskiej i frankfurckiej (złoto i srebro)
  • SPDR Gold Shares (NYSE: GLD.US)
  • ISHARES PHYSICAL GOLD ETC (London SE: SGLN.UK)
  • ISHARES SILVER TRUST (NYSE: SLV.US)
  • ETFS PHYSICAL SILVER (Frankfurt SE: VZLC.DE)

Poszukuję wciąż odpowiedniego momentu do wejścia w spółkę PKN Orlen, która idealnie spełnia kryteria udziału w portfelu dywidendowym.

W kwestii struktury portfela staram się, aby jego poszczególne części składowe charakteryzowały się podobnym udziałem procentowym.

Więcej na temat poszczególnych aktywów portfela na dedykowanej mu podstronie bloga.

Wyniki portfela długoterminowego*

Powyżej wynik na akcjach, poniżej na ETFach
ETFData zakupuKurs zakupuKurs aktualnyWynik
GLD.US13.12.2017118,5000 USD140,0000 USD18,14%
SLV.US13.12.201715,1500 USD16,5450 USD9,21%
SGLN.UK19.07.201922,50 GBP22,64 GBP0,62%
VZLC.DE19.07.201913,74 EUR15,03 EUR9,40%

*Biznesradarowe zestawienie zaniża nieco rezultat na akcjach, ponieważ w obliczeniach wyniku nie uwzględnia otrzymanych ze spółek dywidend.

W kolejnych miesiącach rozważam utworzenie nowego portfela skupiającego się na ETFach z GPW składającego się przede wszystkim z jednostek:

 • Beta ETF WIG20TR
 • Beta ETF mWIG40TR

W momencie pojawienia się na naszym rynku ETFa na małe spółki z GPW, jednostki takiego wehikułu z pewnością również zasiliłyby planowany portfel.

Tak skonstruowany portfel stanowiłby ciekawy benchmark dla mojego głównego portfela akcyjnego.

Ponadto, poza powyżej opisanymi pozycjami, w krótkim terminie w grze pozostaje wciąż strategia spekulacyjna, zgodnie z którą regularnie zawierane są pozycje na kontraktach terminowych i cfd na indeksy giełdowe, surowce, metale szlachetne oraz główne pary walutowe. O swoich pozycjach na owych rynkach wspominam czasem na twitterze.

Masz odmienne zdanie odnośnie wymienionych instrumentów?

Świetnie! Nie krępuj się zamieścić komentarza pod wpisem. Już niejeden raz czytelnicy zwrócili moją uwagę na kwestie, których nie uwzględniłem w swoich analizach. 🙂

Zgodnie z zasadami strony odradzam opieranie się w swoich decyzjach inwestycyjnych o moje analizy. Zachęcam za to do opracowywania własnych strategii tradingowych. Każdą decyzję warto podejmować w oparciu o swoje własne analizy przygotowane z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk, w tym ryzyka utraty całości kapitału (lub nawet kwoty go przewyższającej w przypadku instrumentów lewarowanych). 

Warto również mieć na uwadze, że w swoich opiniach jestem totalnie subiektywny, gdyż na opisywanych instrumentach posiadam lub planuję zajęcie pozycji.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

4 uwagi do wpisu “(Po)weekendowe analizy #16 – nowe akcje w portfelu długoterminowym (11B, CDR, LVC)

 1. Witam, na obecnym etapie rozwoju tych spółek nie wrzuciłbym CDR i LC do portfela długoterminowego, ale oczywiście każdy ma prawo do własnych decyzji, a rynek to rozstrzygnie 🙂 Na CDR zagrałbym bardziej pod premierę Cyberpunka 2077. Z kolei LC kończy się biznes bo powstają nowe darmowe narzędzia które go wyprą. Aktualnie przybywa im klientów, ale niedługo się to skończy. Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Dzięki za opinię. Rynek rozstrzygnie, ale zostaje jeszcze kwestia horyzontu czasowego – pozycje na GPW rozgrywam tylko w długim terminie (5+ lat). Uważam, że CDR oraz 11B mają jeszcze w takim horyzoncie spory potencjał i nie mam tutaj na myśli aktualnie opracowywanych produkcji, a kolejne po nich. A co do takich spółek jak B24 czy LVC – liczę się z tym, że z większości z nich wyjdę na stracie rzędu 40-50%, ale wystarczy żeby jedna z takich pozycji odpaliła ładnie na plus i wychodzę na swoje 🙂

   Polubienie

   1. Lubię czytać to co dodajesz bo mam wrażenie, że wrzucasz to bardziej w formie dziennika inwestora. Nie próbujesz nikogo naciągać i dzielisz się swoimi przemyśleniami.Szacunek za to 🙂

    Zgadzam się co do tych ryzykownych inwestycji, to samo jest z małymi spółkami growymi i tymi od OZE.
    Z tych większych spółek growych na GPW długoterminowo postawiłem na PlayWay, głównie z racji polityki dywidendowej i małych kosztów tworzenia gier. Chociaż dużym ryzykiem jest duża ilość podmiotów zależnych.
    Z wejściem w CDR czekam na premierę Cyberpunka 2077, a jeśli nie będzie korekty to trudno 😉

    Polubione przez 1 osoba

   2. Taki był pierwotny zamysł przy zakładaniu bloga, że publikując swoje zagrania będę się mocniej trzymał trading planu, bo później głupio będzie przyznawać się do niekonsekwencji w tym zakresie :p

    Nad Ten Square Games i PlayWayem również zastanawiałem się na długi termin, ale nie znam zupełnie ich produkcji (nie jestem grupą docelową). Co innego z CDR i 11B, więc wolałem poprzestać na tych dwóch spółkach (no i podoba mi się prawie przesadny nacisk na jakość u jednych i drugich). Dochodzi tu też kwestia potencjalnie słabej dywersyfikacji w przypadku 4 spółek gamingowych w portfelu.

    Natomiast z OZE mam taki sam problem jak z biotechnologią – niby super perspektywiczne branże, ale nie ogarniam ustawodawstwa i skomplikowanych procesów produkcyjnych. Dlatego zgodnie z domeną Buffetta – nie rozumiem, więc nie inwestuję 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s