
Kontynuacja nowego cyklu wpisów zawierających najciekawsze spostrzeżenia, jakie przyjdą mi do głowy podczas przygotowywania weekendowych analiz rynków.
Omówione poniżej pomysły nawiązują często do analiz z poprzedniego tygodnia.
Potencjalne scenariusze na nadchodzący tydzień:
1. RUSSELL 2000 short
Pierwsze z aktywów, które szczególnie interesuje mnie w przyszłym tygodniu, to RUSSELL 2000, czyli indeks 2000 małych spółek z giełdy nowojorskiej.
Dlaczego? Od momentu grudniowej solidnej przeceny amerykańskie akcje w ekspresowym tempie odrobiły straty, co widać na wykresach S&P500 i NASDAQ.
Nieco inaczej sytuacja prezentuje się na indeksie RUSSELL 2000, który to po dotarciu do poziomów z listopada ubiegłego roku zaczął ustanawiać coraz to niższe szczyty i dołki.

W przypadku potencjalnej korekty na akcjach w USA właśnie na tym indeksie szukał będę największej słabości, a odbicie od obecnych poziomów w dół na wykresie dziennym (na kompletnej świecy) planuję wykorzystać do rozpoczęcia budowania pozycji short z ciasnym stop lossem kroczącym.
2. VIX long
Drugi koncept, również skorelowany z możliwym wystąpieniem korekty na akcjach w USA, wiąże się z poszukaniem dobrego poziomu na zajęcie pozycji długiej na CBOE Valatility Index, czyli indeksie
oczekiwanej zmienności na opcjach opartych o indeks S&P500.

Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ instrumenty pochodne powiązane z VIXem występują u niewielu rodzimych brokerów forexowych (i są to z reguły podmioty działające niestety w modelu market maker, z którego to modelu staram się nie korzystać), natomiast ekspozycja na zmienność poprzez amerykańskie ETFy i ETNy jest ostatnio w Polsce mocno ograniczona z racji unijnej dyrektywy obowiązującej od początku 2018 roku. Dyrektywa ta wymusza na emitentach ETFów i ETNów udostępnienie dla oferowanych instrumentów dokumentów je opisujących (KID – Key Investor Information Document) w rodzimym języku kraju, w którym dany instrument jest oferowany. Spowodowało to, że ETFy i ETNy z rynku amerykańskiego są obecnie praktycznie niedostępne u naszych rodzimych brokerów.
Jeśli ktoś z Państwa zna inne instrumenty umożliwiające zajęcie długiej pozycji na zmienność dostępne u jakiekolwiek polskiego brokera, to byłbym zobowiązany. 🙂
Istotne dane makro w przyszłym tygodniu
- Poniedziałek:
- 00:50 Indeks Tankan dla dużych przedsiębiorstw w Japonii
- 02:45 Wskaźnik PMI dla przemysłu w Chinach
- 08:30-09:30 Wskaźniki PMI dla przemysłu we Włoszech, Francji, Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii
- 10:00 Wskaźnik CPI w strefie euro
- 13:30 Sprzedaż detaliczna w USA
- 14:45 Wskaźnik PMI dla przemysłu w USA
- 15:00 Wskaźnik ISM dla przemysłu w USA
- Wtorek:
- 04:30 Decyzja w sprawie stóp procentowych Reserve Bank of Australia
- 09:30 PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii
- 10:00 Stopa bezrobocia w strefie euro
- 13:30 Zamówienia środków trwałych w USA
- Środa:
- 01:30 Sprzedaż detaliczna w Australii
- 02:45 Wskaźnik PMI dla usług w Chinach
- 08:45-10:30 Wskaźniki PMI dla usług we Włoszech, Francji, Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii
- 10:00 Sprzedaż detaliczna w strefie euro
- 13:15 Zmiana pozarolniczego zatrudnienia w USA
- 14:45 Wskaźnik PMI dla usług w USA
- 15:00 Wskaźnik ISM dla usług w USA
- 17:00 Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce
- Czwartek:
- 12:30 Protokół z posiedzenia European Central Bank dot. polityki monetarnej
- 13:30 Zadeklarowani wstępni bezrobotni w USA
- Piątek:
- Chiny – Qingmingjie (tradycyjne chińskie święto zmarłych)
- 07:00 Produkcja przemysłowa w Niemczech
- 13:30 Stopa bezrobocia i paczka danych dot. zatrudnienia w USA
Źródło danych – investing.
Masz odmienne zdanie odnośnie wymienionych instrumentów?
Świetnie! Nie krępuj się zamieścić komentarza pod wpisem. Już niejeden raz czytelnicy zwrócili moją uwagę na kwestie, których nie uwzględniłem w swoich analizach. 😉
Zgodnie z zasadami strony odradzam opieranie się w swoich decyzjach inwestycyjnych o moje analizy. Zachęcam za to do opracowywania własnych strategii tradingowych. Każdą decyzję warto podejmować w oparciu o swoje własne analizy przygotowane z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk, w tym ryzyka utraty całości kapitału (lub nawet kwoty go przewyższającej w przypadku instrumentów lewarowanych).
Warto również mieć na uwadze, że w swoich opiniach jestem totalnie subiektywny, gdyż na opisywanych instrumentach posiadam lub planuję zajęcie pozycji.
Giełdowe ahoj!
Łukasz
W poprzednim tygodniu najlepszą taktyką było granie na wzrosty spx na zamknięciu, granie na spadki na otwarciu. Zresztą taka taktyka przez większość czasu przynosi najlepsze rezultaty 😉 Szort na Rusella jak najbardziej uzasadniony jeszcze indeksy banków wykazują dużą słabość BKX, KRE.
Teraz zaczyna się ciekawy okres wyłączenia buybacków i się okaże z czego ten rynek jest zrobiony 😉
Najbardziej gorącym miesiącem na szorty może być maj – 1 posiedzenie FOMC na co którym wg. sugestii ma nastąpić obniżka stóp procentowych. 26 maj wybory do euro.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Ja do transakcji na indeksach podchodzę bardziej pozycyjnie – średni czas trwania 7-10 dni, więc z takich statystycznych ciekawostek w swojej strategii pewnie jakoś wybitnie nie skorzystam, ale przyjrzę się pomysłowi 🙂 sentymenty na amerykańskich indeksach są dość wysoko ostatnio. Brakuje według mnie takiego zdrowego oczyszczenia zjazdem w dół.
W maju faktycznie zmienność powinna być po naszej stronie. Miło jednak byłoby też coś ugrać na rynku w kwietniu 😉
PolubieniePolubienie