Weekendowe analizy #10 – indeksy, metale szlachetne, surowce, waluty

Kontynuacja nowego cyklu wpisów zawierających najciekawsze spostrzeżenia, jakie przyjdą mi do głowy podczas przygotowywania weekendowych analiz rynków.

Omówione poniżej pomysły nawiązują często do analiz z poprzedniego tygodnia.

USD/JPY wciąż up

Pierwsze aktywo, które obserwował będę w przyszłym tygodniu to para walutowa amerykańskiego dolara do japońskiego jena.

Zarówno dolar, jak i jen, pozostają w ubiegłych miesiącach w słabości względem innych walut. Mimo to trend wzrostowy na USD/JPY wciąż nie został wyłamany. Po raz drugi zbliżamy się strefy kluczowego oporu (okolice 112.00), która to strefa wkrótce może zostać przebita.

Od dwóch tygodni upieram się przy rozgrywaniu tutaj pozycji long i nie ulega to zmianie. Mowa o pozycjach krótkoterminowych na CFD.

WIG20 gotowy na wybicie?

Na rodzimym indeksie 20 największych spółek sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Warto odnotować fakt ostatniej poprawy sentymentów – bilans byki vs niedźwiedzie w ubiegłotygodniowej sondzie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych powrócił wreszcie do wartości dodatnich (byki 44,4%, neutralnie 18,5%, niedźwiedzie 37,1%).

Czyżby dołek na indeksie INI współgrał z lokalnym dołkiem na notowaniach W20?

Piątkowe odbicie na zwiększonym wolumenie ciężko traktować jako wiarygodny wyznacznik dla kierunku dalszego ruchu, ponieważ był to dzień rolowania kontraktów na WIG20.

W średnim terminie nadal skłaniam się ku wzrostom i zamierzam kontynuować zbieranie kontraktów terminowych na WIG20 z serii wygasającej w czerwcu.

Istotne dane makro w przyszłym tygodniu

  • Poniedziałek: nocą poznamy wartości bilansu handlowego, eksportu oraz produkcji przemysłowej w Japonii, za dnia dane dot. bilansu handlowego w strefie euro, późnym wieczorem – wskaźnik nastrojów konsumentów w Nowej Zelandii oraz protokół z posiedzenia Reserve Bank of Australia dot. polityki monetarnej (konferencja), a także wskaźnik cen nieruchomości w Australii.
  • Wtorek: dane dot. średnich wynagrodzeń, wniosków o zasiłki dla bezrobotnych i stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii, nastrojów ekonomicznych (indeks ZEW) w Niemczech oraz płac i nastrojów ekonomicznych (indeks ZEW) w strefie euro, wieczorem zaś informacje nt. zamówień fabryk w USA oraz rachunku bieżącego w Nowej Zelandii.
  • Środa: w nocy opublikowany zostanie protokół z posiedzenia Bank of Japan dot. polityki monetarnej, za dnia wskaźnik PPI w Niemczech, CPI, wskaźnik inflacji producentów i trendów zamówień przemysłowych w Wielkiej Brytanii, na wyspach odbędzie się również kolejne głosowanie w kwestii dalszych losów brexitu, wieczorem prognozy ekonomiczne i decyzja w sprawie stóp procentowych Federal Open Market Committee (konferencja) w USA, późnym wieczorem PKB za 4 kwartał w Nowej Zelandii.
  • Czwartek: w Japonii święto – Dzień Równonocy Wiosennej, nocą poznamy dane dot. zmiany zatrudnienia i stopy bezrobocia w Australii, w ciągu dnia informacje nt. sprzedaży detalicznej w Polsce, sprzedaży detalicznej, decyzji w sprawie stóp procentowych Bank of England, a także wartości total QE w Wielkiej Brytanii, opórcz tego publikacje nt. rachunku bieżącego, bezrobocia i wskaźnika FED z Filadelfii w USA.
  • Piątek: nocą poznamy CPI w Japonii, za dnia paczka danych dot. PMI dla przemysłu i usług z Francji, Niemiec, całej strefy euro oraz USA, oprócz tego dane dot. sprzedaży detalicznej w USA.

Masz odmienne zdanie odnośnie wymienionych instrumentów?

Świetnie! Nie krępuj się zamieścić komentarza pod wpisem. Już niejeden raz czytelnicy zwrócili moją uwagę na kwestie, których nie uwzględniłem w swoich analizach. 🙂

Zgodnie z zasadami strony odradzam opieranie się w swoich decyzjach inwestycyjnych o moje analizy. Zachęcam za to do opracowywania własnych strategii tradingowych. Każdą decyzję warto podejmować w oparciu o swoje własne analizy przygotowane z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk, w tym ryzyka utraty całości kapitału (lub nawet kwoty go przewyższającej w przypadku instrumentów lewarowanych). 

Warto również mieć na uwadze, że w swoich opiniach jestem totalnie subiektywny, gdyż na opisywanych instrumentach posiadam lub planuję zajęcie pozycji.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s