Weekendowe analizy #9 – indeksy, metale szlachetne, surowce, waluty

Kontynuacja nowego cyklu wpisów zawierających najciekawsze spostrzeżenia, jakie przyjdą mi do głowy podczas przygotowywania weekendowych analiz rynków.

Omówione poniżej pomysły nawiązują często do analiz z poprzedniego tygodnia.

Scenariusz long na WIG20 + short na DAX nie zrealizował się

Nie wypalił pomysł zakładający relatywną siłę indeksu 20 największych spółek z naszej giełdy względem niemieckiego indeksu giełdowego. Pozycje zaliczyły stop loss na kapitale.

Dolar zgodnie z planem

Zrealizowała się za to korekta wzrostowa na dolarze.

…co w połączeniu ze słabością euro dało okazję do załapania się na spory ruch spadkowy na EUR/USD.

Zagadką pozostaje dla mnie wciąż sytuacja na parze USD/JPY, która nie wygenerowała w ubiegłym tygodniu sygnału do wejścia, a co do której wciąż nastawiony jestem prolongowo.

Pomysł na ropę

Ciekawie wygląda obecnie sytuacja na notowaniach ropy naftowej WTI.

Pewną wskazówkę stanowić może pozycjonowanie large speculators.

Tak wysokie pozycjonowanie może prędzej czy później stanowić preludium do spadków (à la maj/lipiec/październik ubiegłego roku), dlatego też szukał będę w nadchodzącym tygodniu sygnału (trwałe zejście ropy poniżej 55.00-56.00) do zawarcia pozycji short.

Istotne dane makro w przyszłym tygodniu

  • Od przyszłego tygodnia obowiązuje zmiana czasu w USA – instrumenty takie jak S&P500, NASDAQ, RUSSELL2000, złoto, srebro czy ropa naftowa zaczynają i kończą swoje kwotowania o godzinę wcześniej względem naszego czasu. Stan ten potrwa do weekendu 30/31 marca, kiedy to i u nas nastąpi przesunięcie czasu.
  • Poniedziałek – w nocy poznamy dane dot. nowych kredytów w Chinach, za dnia opublikowane zostaną: produkcja przemysłowa i bilans handlowy Niemiec oraz sprzedaż detaliczna USA.
  • Wtorek – nocą w USA przemówienie prezesa FED, w dzień odbędzie się głosowanie parlamentu brytyjskiego w sprawie brexitu, poznamy również brytyjskie PKB, produkcję przemysłową oraz bilans handlowy, do tego po południu publikacja CPI z USA.
  • Środa – w godzinach nocnych opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów dla gospodarki australijskiej, w ciągu dnia publikacje: CPI i HICP z Hiszpanii, produkcja przemysłowa strefy euro, a także PPI i zamówienia środków trwałych w USA. W Wielkiej Brytanii możliwe jest kolejnej głosowanie w sprawie brexitu (zależnie od wyników poprzedniego głosowania).
  • Czwartek – nocą pojawią się dane dot. inwestycji w środki trwałe, produkcji przemysłowej i stopy bezrobocia w Chinach, za dnia: bilans cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii, CPI i HICP z Francji, zadeklarowani wstępni bezrobotni oraz sprzedaż nieruchomości w USA, wieczorem natomiast PMI dla przemysłu gospodarki Nowej Zelandii. W Wielkiej Brytanii możliwe jest kolejnej głosowanie w sprawie brexitu (zależnie od wyników poprzedniego głosowania).
  • Piątek – na Węgrzech święto z okazji Dnia Rewolucji. W nocy decyzja w sprawie stóp procentowych Bank of Japan. Za dnia: CPI z Polski, Włoch i strefy euro, a także produkcja przemysłowa, miejsca pracy dzięki turystyce oraz indeks nastroju konsumentów wg Uniwersytetu Michigan z USA.

Masz odmienne zdanie odnośnie wymienionych instrumentów?

Świetnie! Nie krępuj się zamieścić komentarza pod wpisem. Już niejeden raz czytelnicy zwrócili moją uwagę na kwestie, których nie uwzględniłem w swoich analizach. 🙂

Zgodnie z zasadami strony odradzam opieranie się w swoich decyzjach inwestycyjnych o moje analizy. Zachęcam za to do opracowywania własnych strategii tradingowych. Każdą decyzję warto podejmować w oparciu o swoje własne analizy przygotowane z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk, w tym ryzyka utraty całości kapitału (lub nawet kwoty go przewyższającej w przypadku instrumentów lewarowanych). 

Warto również mieć na uwadze, że w swoich opiniach jestem totalnie subiektywny, gdyż na opisywanych instrumentach posiadam lub planuję zajęcie pozycji.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s