Weekendowe analizy #8 – indeksy, metale szlachetne, surowce, waluty

Kontynuacja nowego cyklu wpisów zawierających najciekawsze spostrzeżenia, jakie przyjdą mi do głowy podczas przygotowywania weekendowych analiz rynków.

Omówione poniżej pomysły nawiązują często do analiz z poprzedniego tygodnia.

Ubiegłotygodniowe pomysły: scenariusz long/short na indeksach nie realizuje się

Pozycje long na WIG20 oraz short na DAX wciąż w grze. Obecnie znajdują się one w połowie drogi do założonego stop lossa kwotowego (liczonego sumarycznie dla obydwu pozycji).

…funt brytyjski zgodnie z założeniami

Znacznie lepiej w ubiegłym tygodniu miała się sytuacja z koncepcją dotyczącą par GBP/USD i GBP/JPY, która dała szanse załapania się na solidne ruchy w górę.

…dolar również zgodnie ze scenariuszem. Szansa na odbicie?

Sprawdziły się również założenia dotyczące kontynuacji spadków na indeksie dolara, które w ostatnich dniach wyhamowały w okolicach 70.00. Granica ta już kilkukrotnie okazywała się skutecznym wsparciem.

W przyszłym tygodniu na dolarze próbował będę rozegrać potencjalną korektę wzrostową poprzez szukanie shortów na EUR/USD i longów na USD/JPY. Euro oraz japoński jen pozostają w ostatnich tygodniach w jeszcze większej relatywnej słabości niż waluta amerykańska.

Istotne dane makro w przyszłym tygodniu

  • Poniedziałek – rano opublikowany zostanie wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii. W Brazylii w poniedziałek i wtorek wolne z okazji karnawału.
  • Wtorek – w nocy poznamy wskaźnik PMI dla usług w Chinach oraz decyzję w sprawie stóp procentowych Reserve Bank of Australia, w ciągu dnia pojawią się publikacje: PMI dla usług gospodarek Hiszpanii, Włoch, Francji i Niemiec oraz całej strefy Euro i Wielkiej Brytanii, dane dot. sprzedaży detalicznej w strefie Euro, a także paczka danych ze Stanów Zjednoczonych – PMI dla usług, ISM dla usług oraz sprzedaż nieruchomości.
  • Środa – nocą pojawią się dane dot. PKB Australii, po południu poznamy informacje dot. bilansu handlowego USA oraz decyzję w sprawie stóp procentowych w Polsce.
  • Czwartek – w nocy opublikowane zostaną dane dot. sprzedaży detalicznej i bilansu handlowego Australii, za dnia: wskaźnik cen nieruchomości w UK, PKB strefy Euro za Q4 oraz decyzja w sprawie stóp procentowych z European Central Bank, po południu zaś z USA napłyną dane dot. zatrudnienia.
  • Piątek – nocą paczka danych z Japonii: PKB, wydatki gospodarstw domowych, rachunek bieżący, po południu dane z USA: stopa bezrobocia, wynagrodzenia oraz budowy domów.

Masz odmienne zdanie odnośnie wymienionych instrumentów?

Świetnie! Nie krępuj się zamieścić komentarza pod wpisem. Już niejeden raz czytelnicy zwrócili moją uwagę na kwestie, których nie uwzględniłem w swoich analizach. 🙂

Zgodnie z zasadami strony odradzam opieranie się w swoich decyzjach inwestycyjnych o moje analizy. Zachęcam za to do opracowywania własnych strategii tradingowych. Każdą decyzję warto podejmować w oparciu o swoje własne analizy przygotowane z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk, w tym ryzyka utraty całości kapitału (lub nawet kwoty go przewyższającej w przypadku instrumentów lewarowanych). 

Warto również mieć na uwadze, że w swoich opiniach jestem totalnie subiektywny, gdyż na opisywanych instrumentach posiadam lub planuję zajęcie pozycji.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s