Drugie urodziny bloga – ranking 4 najpopularniejszych wpisów

Zgodnie z obietnicą złożoną w pierwsze urodziny bloga publikuję kolejne 365-dniowe podsumowanie mojej blogowej działalności.

Drugi rok minął pod znakiem stopniowego przestawiania się z bezpośredniego inwestowania w akcje na nieco bardziej spekulacyjny charakter aktywności za pośrednictwem kontraktów terminowych na WIG20 oraz kontraktów na różnice kursowe (CFD) na zagraniczne indeksy akcyjne, metale szlachetne, surowce oraz główne pary walutowe.

W blogowym portfelu znajdują się wciąż akcje spółek z GPW zakupione z nastawieniem dywidendowym oraz ETFy surowcowe z giełdy nowojorskiej nabyte w horyzoncie długoterminowym.

Lwią część mojej codziennej aktywności zaczęły jednak stanowić właśnie kontrakty terminowe oraz CFD. Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na swój profil na twitterze – zagrania na kontraktach są często zagraniami szybkimi, kilku-/kilkunastodniowymi, więc krótkie wpisy na ich temat zamieszczam na bieżąco za pośrednictwem tego kanału.

W przypadku polskich akcji posiadam już przeszło 10-letnią historię transakcji, z której udało się wyciągać sporo wniosków prowadzących do kolejnych usprawnień moich strategii inwestycyjnych. W przypadku ETFów i wspomnianych dwóch typów kontraktów dzienniki transakcji są jeszcze relatywnie młode, a historia transakcji krótka. Trudno więc (póki co) mówić o jakichkolwiek większych sukcesach na tym polu.

Drugi rok istnienia bloga w liczbach

W drugim roku na blogu pojawiło się 31 wpisów, na których całkowity ruch wyniósł przeszło 10 000 wyświetleń dzięki prawie 5 000 unikalnych odwiedzających. W porównaniu do roku ubiegłego zamieściłem nieco mniej wpisów starając się jednocześnie, by zawierały one więcej informacji na temat moich przewidywań rynkowych oraz planowanych zagrań, aniżeli zagrań z przeszłości (jak miało to miejsce w początkach istnienia bloga).

Ranking najbardziej obleganych wpisów

Spora część spośród powyższych wyświetleń miejsce miała na 4 najpopularniejszych wpisach:

Plany na przyszłość

W kolejnym roku planuję przede wszystkim dalszy rozwój swojej działalności na kontraktach. Przez ostatni rok udało mi się tutaj dostrzec i wyeliminować całą masę błędów, z których istnienia początkowo zupełnie nie zdawałem sobie sprawy.

Analiza zapisu swoich historycznych transakcji stanowi według mnie klucz do sukcesu w inwestowaniu i spekulacji. W ostatnich miesiącach udało mi się wyeliminować błędy najmocniej zaburzające kształt krzywej kapitału (nie zdarzają się już głębokie na kilkanaście procent obsunięcia, a przebieg krzywej stał się bardziej wypłaszczony). Liczbę transakcji ograniczyłem do 1-3 w tygodniu, co pozwoliło skupić się tylko na najlepszych pomysłach i znacząco ograniczyło ryzykowanie kapitału na zagraniach przeciętnej jakości. Wciąż jeszcze przede mną nabycie umiejętności nieposiadania pozycji na rynku. 😉

Oczywiście wciąż zdarzają się odstępstwa od strategii, wciąż wychwytuję
w swoim zachowaniu kolejne niedociągnięcia (psychologia), jednak ogólnie jest progres i dopóki nie mam poczucia, że zatrzymałem się w miejscu, to powinienem znajdować się na właściwej drodze.

Najważniejsze, co chciałbym osiągnąć w kolejnym roku, to utrzymanie wspomnianego powyżej tempa rozwoju. Mam jednak świadomość, że prędzej czy później dotrę do etapu, w którym moja tradingowa krzywa uczenia się zacznie zmieniać kąt nachylenia.

Czytelnikom bloga życzę równie owocnych wniosków ze swoich ubiegłorocznych transakcji. 😉

Giełdowej ahoj!
Łukasz

Jedna uwaga do wpisu “Drugie urodziny bloga – ranking 4 najpopularniejszych wpisów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s