Weekendowe analizy #6 – indeksy, metale szlachetne, surowce, waluty

Kontynuacja nowego cyklu wpisów zawierających najciekawsze spostrzeżenia, jakie przyjdą mi do głowy podczas przygotowywania weekendowych analiz rynków.

Omówione poniżej pomysły nawiązują często do analiz z poprzedniego tygodnia.

Kontynuacja poprzedniego scenariusza na indeksach akcyjnych

Ubiegłotygodniowy scenariusz spadkowy nie zrealizował się. Nadal uważam, że rynkom akcji brakuje przynajmniej głębszej korekty, dlatego w przyszłym tygodniu po raz kolejny szukał będę sygnałów do zajęcia pozycji short. Oprócz S&P500, który od końca grudnia rośnie prawie pionowo, atrakcyjny pod względem spadków wydaje mi się również niemiecki DAX.

Nie lubię grać pod newsy i dane makro, więc jako ciekawostkę traktuję fakt, że w przypadku amerykańskiego indeksu triggerem do większego ruchu okazać się może ciągły brak porozumienia w negocjacjach na linii USA-Chiny.

Notowań DAXa nie wspierają natomiast ostatnie odczyty makro z gospodarki Niemiec. Kwestią otwartą pozostaje, czy ubiegłoroczne spadki indeksu nie zdyskontowały już tego, co obecnie obserwujemy w danych z niemieckiej gospodarki.

Dolar w dół?

Na parach walutowych powiązanych z amerykańskim dolarem obserwowaliśmy ostatnio silne umocnienie USD. W najbliższych dniach na EUR/USD, GBP/USD i AUD/USD szukać zamierzam poziomów do otwarcia pozycji long pod scenariusz wystąpienia przynajmniej krótkoterminowej korekty ostatnich spadków.

W średnim terminie wobec dolara nastawiony jestem pro spadkowo. O ile oczywiście w międzyczasie nie sypnie nam na rynkach akcji głębszym załamaniem. Wtedy ucieczka kapitału do relatywnie bezpiecznego aktywna, jakim jest amerykański dolar, odmienić może zupełnie sytuację.

Istotne dane makro w przyszłym tygodniu

  • W poniedziałek na rynkach w USA wolne z okazji Dnia Prezydenta, czyli urodzin Jerzego Waszyngtona.
  • Wtorek to publikacje dot. bezrobocia i zatrudnienia w UK oraz indeksu nastrojów ekonomicznych z gospodarki Niemiec.
  • W środę otrzymamy dane odnośnie bilansu handlowego i eksportu w Japonii oraz PPI z gospodarki niemieckiej.
  • Czwartek: zatrudnienie i stopa bezrobocia w Australii, CPI i PMI z Niemiec i Francji, PMI ze strefy euro, sprzedaż detaliczna z Polski oraz dane dot. bezrobocia, nieruchomości, przemysłu i usług w USA.
  • Piątek to dane dot. CPI z gospodarki japońskiej, PKB i wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech oraz CPI ze strefy euro.

Masz odmienne zdanie odnośnie wymienionych instrumentów?

Świetnie! Nie krępuj się zamieścić komentarza pod wpisem. Już niejeden raz czytelnicy zwrócili moją uwagę na kwestię, której nie uwzględniłem w swoich analizach. 🙂

Zgodnie z zasadami strony odradzam opieranie się w swoich decyzjach inwestycyjnych o moje analizy. Zachęcam za to do opracowywania własnych strategii tradingowych. Każdą decyzję warto podejmować w oparciu o swoje własne analizy przygotowane z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk, w tym ryzyka utraty całości kapitału (lub nawet kwoty go przewyższającej w przypadku instrumentów lewarowanych). 

Warto również mieć na uwadze, że w swoich opiniach jestem totalnie subiektywny, gdyż na opisywanych instrumentach posiadam lub planuję zajęcie pozycji.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s