Weekendowe analizy #4 – indeksy, metale szlachetne, surowce, waluty

Kontynuacja nowego cyklu wpisów zawierających najciekawsze spostrzeżenia, jakie przyjdą mi do głowy podczas przygotowywania weekendowych analiz rynków.

Omówione poniżej pomysły nawiązują często do analiz z poprzedniego tygodnia.

WIG20 w sile

Nastawienie: long.
Sentymenty: bycze 34,3% (-), neutralne 11,8% (-), niedźwiedzie 53,9% (+) (według INI). 

Na naszym rodzimym indeksie 20 największych spółek wciąż spore parcie na wzrosty. Ostatnia korekta okazała się płytka, a trwałe przebicie poziomu 2400 wydaje się być tuż tuż. Nastroje bez chęci do większej poprawy, co sprzyjać może wzrostom.

Poniżej wykres wygasającej w marcu serii kontraktów na WIG20 (FW20H1920).

Złoto i srebro w trendzie

Nastawienie: long.
Sentymenty: ???.

Zrealizował się snuty w poprzedniej analizie scenariusz wybicia górą z konsolidacji na złocie i srebrze. Teoretycznie jest jeszcze miejsce na kontynuację ruchu.

Wciąż czekam jednak na publikację zaległych z racji ostatniego government shutdownu raportów ze strony U.S. Commodity Futures Trading Commision. Duża przewaga longów pośród dużych graczy oznaczać może tutaj wyczerpujący się potencjał do wzrostów.

Ropa naftowa – odwrócenie trendu?

Nastawienie: long.
Sentymenty: ???.

Przyglądam się również notowaniom kontraktów na ropę naftową WTI, która mozolnie odrabia solidne spadki z końca ubiegłego roku.

Odnośnie danych na temat sentymentów na ropie od U.S. Commodity Futures Trading Commision sytuacja jest analogiczna do złota i srebra.

GBP/USD i GBP/JPY nie chcą spadać

Nastawienie: long.

Nieznaczne rozmiary dotychczasowej korekty na indeksie brytyjskiego funta oznaczać mogą przestrzeń na kontynuację wzrostów na GBP/USD i GBP/JPY.

Większy potencjał do aprecjacji widzę na drugiej z wymienionych par walutowych.

Tydzień świąt w Azji

  • Cały tydzień wolny będzie na rynkach w Chinach z okazji obchodów Chińskiego Nowego Roku (najważniejsze i najhuczniej obchodzone święto w tym państwie).
  • Z tego samego powodu od poniedziałku do czwartku nie funkcjonują rynki w Hongkongu.
  • W środę natomiast wolne ma Nowa Zelandia z okazji rocznicy podpisania Traktatu Waitangi w 1840 roku, co uważa się za oficjalny moment założenia Nowej Zelandii.

Istotne dane makro w przyszłym tygodniu

  • W poniedziałek poznamy wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii.
  • We wtorek w nocy opublikowana zostanie decyzja Reserve Bank of Australia odnośnie stóp procentowych. Za to w ciągu dnia szereg odczytów PMI dla usług z krajów strefy Euro, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych (tutaj również wskaźnik ISM dla usług).
  • Środa to dane dotyczące PKB oraz sprzedaży detalicznej w USA oraz
    zatrudnienia i bezrobocia w Nowej Zelandii.
  • W czwartek ujrzymy dane dot. produkcji przemysłowej w Niemczech. Oprócz tego szereg publikacji z Bank of England – raport o inflacji, wartość QE oraz decyzja w sprawie stóp procentowych.

Masz odmienne zdanie odnośnie wymienionych instrumentów?

Świetnie! Nie krępuj się zamieścić komentarza pod wpisem. Już niejeden raz czytelnicy zwrócili moją uwagę na kwestię, której nie uwzględniłem w swoich analizach. 🙂

Zgodnie z zasadami strony odradzam opieranie się w swoich decyzjach inwestycyjnych o moje analizy. Zachęcam za to do opracowywania własnych strategii tradingowych. Każdą decyzję warto podejmować w oparciu o swoje własne analizy przygotowane z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk, w tym ryzyka utraty całości kapitału (lub nawet kwoty go przewyższającej w przypadku instrumentów lewarowanych). 

Warto również mieć na uwadze, że w swoich opiniach jestem totalnie subiektywny, gdyż na opisywanych instrumentach posiadam lub planuję zajęcie pozycji.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s