
Kontynuacja nowego cyklu wpisów zawierających najciekawsze spostrzeżenia, jakie przyjdą mi do głowy podczas przygotowywania weekendowych analiz rynków.
Omówione poniżej pomysły nawiązują często do analiz z poprzedniego tygodnia.
WIG20 w sile
Nastawienie: long.
Sentymenty: bycze 34,3% (-), neutralne 11,8% (-), niedźwiedzie 53,9% (+) (według INI).
Na naszym rodzimym indeksie 20 największych spółek wciąż spore parcie na wzrosty. Ostatnia korekta okazała się płytka, a trwałe przebicie poziomu 2400 wydaje się być tuż tuż. Nastroje bez chęci do większej poprawy, co sprzyjać może wzrostom.
Poniżej wykres wygasającej w marcu serii kontraktów na WIG20 (FW20H1920).

Złoto i srebro w trendzie
Nastawienie: long.
Sentymenty: ???.
Zrealizował się snuty w poprzedniej analizie scenariusz wybicia górą z konsolidacji na złocie i srebrze. Teoretycznie jest jeszcze miejsce na kontynuację ruchu.
Wciąż czekam jednak na publikację zaległych z racji ostatniego government shutdownu raportów ze strony U.S. Commodity Futures Trading Commision. Duża przewaga longów pośród dużych graczy oznaczać może tutaj wyczerpujący się potencjał do wzrostów.
Ropa naftowa – odwrócenie trendu?
Nastawienie: long.
Sentymenty: ???.
Przyglądam się również notowaniom kontraktów na ropę naftową WTI, która mozolnie odrabia solidne spadki z końca ubiegłego roku.
Odnośnie danych na temat sentymentów na ropie od U.S. Commodity Futures Trading Commision sytuacja jest analogiczna do złota i srebra.

GBP/USD i GBP/JPY nie chcą spadać
Nastawienie: long.
Nieznaczne rozmiary dotychczasowej korekty na indeksie brytyjskiego funta oznaczać mogą przestrzeń na kontynuację wzrostów na GBP/USD i GBP/JPY.
Większy potencjał do aprecjacji widzę na drugiej z wymienionych par walutowych.

Tydzień świąt w Azji
- Cały tydzień wolny będzie na rynkach w Chinach z okazji obchodów Chińskiego Nowego Roku (najważniejsze i najhuczniej obchodzone święto w tym państwie).
- Z tego samego powodu od poniedziałku do czwartku nie funkcjonują rynki w Hongkongu.
- W środę natomiast wolne ma Nowa Zelandia z okazji rocznicy podpisania Traktatu Waitangi w 1840 roku, co uważa się za oficjalny moment założenia Nowej Zelandii.
Istotne dane makro w przyszłym tygodniu
- W poniedziałek poznamy wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii.
- We wtorek w nocy opublikowana zostanie decyzja Reserve Bank of Australia odnośnie stóp procentowych. Za to w ciągu dnia szereg odczytów PMI dla usług z krajów strefy Euro, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych (tutaj również wskaźnik ISM dla usług).
- Środa to dane dotyczące PKB oraz sprzedaży detalicznej w USA oraz
zatrudnienia i bezrobocia w Nowej Zelandii. - W czwartek ujrzymy dane dot. produkcji przemysłowej w Niemczech. Oprócz tego szereg publikacji z Bank of England – raport o inflacji, wartość QE oraz decyzja w sprawie stóp procentowych.
Masz odmienne zdanie odnośnie wymienionych instrumentów?
Świetnie! Nie krępuj się zamieścić komentarza pod wpisem. Już niejeden raz czytelnicy zwrócili moją uwagę na kwestię, której nie uwzględniłem w swoich analizach. 🙂
Zgodnie z zasadami strony odradzam opieranie się w swoich decyzjach inwestycyjnych o moje analizy. Zachęcam za to do opracowywania własnych strategii tradingowych. Każdą decyzję warto podejmować w oparciu o swoje własne analizy przygotowane z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk, w tym ryzyka utraty całości kapitału (lub nawet kwoty go przewyższającej w przypadku instrumentów lewarowanych).
Warto również mieć na uwadze, że w swoich opiniach jestem totalnie subiektywny, gdyż na opisywanych instrumentach posiadam lub planuję zajęcie pozycji.
Giełdowe ahoj!
Łukasz