Weekendowe analizy #2 – indeksy, surowce, główne pary walutowe

Kontynuacja nowego cyklu wpisów zawierających najciekawsze spostrzeżenia, jakie przyjdą mi do głowy podczas przygotowywania weekendowych analiz rynków.

Omówione poniżej pomysły nawiązują często do analiz z poprzedniego tygodnia.

WIG20 wciąż prowzrostowo

Nastawienie: long.
Sentymenty: bycze 34,1%, neutralne 14,9%, niedźwiedzie 51,1% (według INI).

Podtrzymuję omówione w poprzednim wpisie prowzrostowe nastawienie do indeksu 20 największych spółek z GPW. WIG20 po raz kolejny przymierza się do ataku na strefę oporu położoną w okolicach 2400 punktów. Warto jednak mieć na uwadze, że im dłuższa seria sesji wzrostowych, tym większa szansa na wystąpienie korekty.

Poniżej wykres wygasającej w marcu serii kontraktów na WIG20 (FW20H1920), za pomocą których zajmuję pozycje na tym indeksie.

CAC40 i DAX bez sygnału do spadków

Nastawienie: short.

W ubiegłym tygodniu nie pojawił się oczekiwany przeze mnie sygnał do sprzedaży na indeksach francuskiej i niemieckiej giełdy. Po ubiegłorocznych silnych spadkach możliwa jest mocna korekta w górę, co prawdopodobnie właśnie obserwujemy. Dlatego też pozycję short zajmę dopiero w przypadku oznak wyraźnej słabości na którymkolwiek z tych instrumentów.

ZŁOTO i SREBRO – w oczekiwaniu na zakończenie korekty

Nastawienie: long.

Na notowaniach srebra obserwujemy właśnie wyłamanie dołem z ponad dwutygodniowej konsolidacji. Kurs złota znajduje się obecnie przy dolnej bandzie podobnej konsoli. W momencie zakończenia spadków szukać będę sygnałów do otwarcia długich pozycji.

Poniżej wykresy z notowaniami kontraktów futures na srebro i złoto.

Dolar z szansą na dalsze osłabienie

Nastawienie: USD short = long na EUR/USD i GBP/USD.

Pod obserwację na przyszły tydzień dorzucam notowania indeksu dolara, na którym zgaszenie wtorkowych wzrostów oraz piątkowe podbicie stanowić może okazję do zajęcia pozycji pod kontynuację spadków. Transakcji nie zamierzam otwierać na ślepo. Na EUR/USD lub GBP/USD chciałbym najpierw zobaczyć wyraźne wyhamowanie spadków.

Ciekawostka

Poniedziałek 21.01.2019 na giełdzie w USA jest dniem wolnym z okazji
Dnia Martina Luthera Kinga. W związku z tym notowania S&P500 skrócone są do godziny 19:00 naszego czasu. Całkiem prawdopodobna jest mniejsza zmienność i mniej istotne ruchy cen. Podobnie na parach walutowych powiązanych z USD.

Masz odmienne zdanie odnośnie wymienionych instrumentów?

Nie krępuj się zamieścić komentarza pod wpisem. Już niejeden raz czytelnicy zwrócili moją uwagę na kwestię, której nie uwzględniłem w swoich analizach. 🙂

Zgodnie z zasadami strony odradzam opieranie się w swoich decyzjach inwestycyjnych o moje analizy. Zachęcam za to do opracowywania własnych strategii tradingowych. Każdą decyzję warto podejmować w oparciu o swoje własne analizy przygotowane z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk, w tym ryzyka utraty całości kapitału (lub nawet kwoty go przewyższającej w przypadku instrumentów lewarowanych). 

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s