Weekendowe analizy #1 – indeksy, surowce, główne pary walutowe

Wpisem tym chciałbym zapoczątkować nowy cykl zawierający najciekawsze spostrzeżenia, jakie przyjdą mi do głowy podczas przygotowywania weekendowych analiz rynków.

WIG20 – w poszukiwaniu kontynuacji wzrostów

Nastawienie: long.
Sentymenty: bycze 31,6%, neutralne 17,4%, niedźwiedzie 51% (według INI).

Wedle mojej metodologii na wykresie 20 największych spółek z GPW rozpoczyna się właśnie trend wzrostowy. Wzrostom powinny sprzyjać pesymistyczne nastroje inwestorów, które w przeszłości często okazywały się świetnym antywskaźnikiem.

Więcej na temat mojego byczego nastawienia do polskich akcji tutaj.

CAC40 i DAX wyjątkowo słabe

Nastawienie: short.

Spośród obserwowanych przeze mnie indeksów giełdowych (WIG20, BUX, BOVESPA, DAX, FTSE250, CAC40, S&P500, NIKKEI225, Shanghai Composite) Francuzi i Niemcy w ostatnich tygodniach wykazują się najmniejszą siłą relatywną. Ponadto na giełdach całego globu zanotowaliśmy ostatnio szereg sesji wzrostowych. Należy się korekta.

ZŁOTO i SREBRO – jak dołączyć do wzrostów?

Nastawienie: long.

Na obydwu kruszcach obserwujemy w ostatnich tygodniach silne wzrosty (srebro wystartowało z lekkim opóźnieniem). W przypadku wystąpienia korekty szukał będę okazji do wejścia z założeniem, że dołączający do trendu traderzy pchną notowania obydwu instrumentów z powrotem ku górze.

Uzasadnienie mojego byczego nastawienia do metali szlachetnych tutaj.

Bez pomysłów na waluty

Nastawienie: brak.

W przypadku głównych par walutowych w przyszłym tygodniu pozostanę bez pozycji. Czekam na potwierdzenie odwrócenia trendu na indeksie dolara na spadkowy oraz liczę się z wtorkowymi zawirowaniami związanymi z głosowaniem w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii (będzie pewnie mocno szarpać na GBP/USD i GBP/JPY).

Ciekawostka

W poniedziałek 14.01.2019 w Japonii wolne z okazji Dnia Dorosłych. Brak sesji giełdowej na NIKKEI225 oraz najpewniej niższa zmienność na parach walutowych z jenem.

Masz odmienne zdanie odnośnie wymienionych instrumentów?

Nie krępuj się zamieścić komentarza pod wpisem. Już niejeden raz czytelnicy zwrócili moją uwagę na kwestię, której nie uwzględniłem w swoich analizach. 🙂

Zgodnie z zasadami strony odradzam opieranie się w swoich decyzjach inwestycyjnych o moje analizy. Zachęcam za to do opracowywania własnych strategii tradingowych. Każdą decyzję warto podejmować w oparciu o swoje własne analizy przygotowane z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk, w tym ryzyka utraty całości kapitału (lub nawet kwoty go przewyższającej w przypadku instrumentów lewarowanych). 

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s