Wyjście z transakcji na Cherrypick Games (-48,61%, -1,09 R), czyli dlaczego warto dokładnie testować strategie tradingowe

Po pierwszej udanej próbie zastosowania na akcjach strategii tradingowej spisującej się całkiem nieźle na kontraktach, transakcja na Cherrypick Games obnażyła jej słabości.

Parametry transakcji

Zacznijmy od opisu trejda na CHP:

  • Kurs zawarcia transakcji: 144,00 zł.
  • Pierwotny poziom stop loss: 80,00 zł.
  • Poziom take profit: brak (zamiast tego stop loss kroczący).
  • Wartość jednostki ryzyka (R) na akcję: 64,00 zł (w przypadku wybicia stop lossa).
  • Kurs wyjścia z transakcji: 74,00 zł.
  • Wynik na akcję: -70,00 zł (-1,09 jednostki ryzyka).
[powiększenie dostępne po kliknięciu]

Po wejściu w transakcję tuż nad strefą lokalnego wsparcia (133-139 zł) dopuszczałem możliwość zejścia ceny do strefy kluczowego wsparcia (wyznaczonej przeze mnie w okolicach 89-93 zł). Stop loss znajdował się nieco poniżej (80 zł).

Stawianie szerszych stopów na mniej oczywistych poziomach (nie tuż pod cieniem ostatniej świecy D1 czy tuż pod najbliższą strefą wsparcia) nieźle sprawdzało się na kontraktach na różnice kursowe i kontraktach terminowych. Niestety w przypadku mniej płynnych walorów jak akcje CHP rozwiązanie to powodować może dodatkowy problem z wyjściem z transakcji na wyznaczonym poziomie. Niższe wolumeny obrotu oznaczać mogą poślizgi cenowe przy realizacji zleceń wyjścia. 

Z tego samego powodu niewielka modyfikacja kontraktowej strategii pod akcje polegająca na śledzeniu jedynie kursów zamknięcia (jak to zwykle czynię w przypadku transakcji na akcjach) również nie okazała się najlepszym pomysłem.

Na CHP w teorii wyjście z transakcji nastąpić miało po kursie 80,00 zł. Akcje udało się sprzedać dopiero po 74,00 zł. Spowodowało to, że pierwotnie zakładane ryzyko straty w wysokości 64,00 zł na akcję wzrosło w rzeczywistości o 6 zł.

[powiększenie dostępne po kliknięciu]

Zaburzyło to wynik w jednostkach ryzyka o dodatkowe 0,09 R. Przy 7 zakupionych akcjach oznacza to zwiększenie straty z dopuszczalnej wartości 448,00 zł (7 x 64,00) do 490,00 zł (7 x 70,00) dla całego pakietu. Tak duża rozbieżność w długim terminie rozłożyć może każdą strategię tradingową, niezależnie od tego jak dobrze wyglądała ona w backtestach. Tutaj zaniedbanie leży po mojej stronie, gdyż historycznych testów mojej strategii dla mniej płynnych akcji nie przeprowadziłem.

Informacje fundamentalne i potencjalne dywagacje na temat kondycji gamingu na GPW oraz (nie)powodzenia ostatnich premier spółki Cherrypick Games pomijam celowo. W zagraniach spekulacyjnych fundamenty wykorzystuję jedynie w celu oceny rynkowego sentymentu i potwierdzenia wynikającego z analizy wykresu kierunku zagrania. Resztę roboty zostawiam kroczącym za ceną zleceniom stop loss oraz zleceniom take profit. 🙂

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s