Sytuacja spółki GetBack versus podobne przypadki z historii GPW

Informacje ze spółki GetBack dotyczące zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w związku z planami emisji akcji (plany te spowodowały zamknięcie przeze mnie pozycji na spółce ze sporą stratą) okazały się jedynie początkiem dłuższej historii.

Prezes próbuje ratować sytuację

Serię bardzo ciekawych pytań w tej sprawie wystosowało do spółki Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Oto oficjalna odpowiedź prezesa GetBack S.A.

Kociak spada dalej

gbk 1m

Jednocyfrowy kurs akcji już w tym tygodniu? 😉

Powtórka z rozrywki? Cztery podobne przypadki z rynku

Powyższy case od razu przywodzi mi na myśl kłopoty dawnego Briju (obecnie Interma Trade). Co zrobić, gdy agencja relacji inwestorskich rozwiązuje umowę nie zgadzając się ze stosowanymi przez firmę praktykami, banki odcinają finansowanie, KNF podejrzewa manipulacje kursem akcji, a Urząd Skarbowy dopatruje się nieprawidłowości w podatkach? Wystarczy zmienić nazwę spółki. 😉

Od momentu upublicznienia tych rewelacji w mediach kurs akcji Bri… tzn. Interma Trade nie napawa optymizmem.

briju 3l

Do dawnych czasów świetności daleko również spółce CI Games, której kurs zanurkował ostro w dół po negatywnych opiniach graczy z powodu wypuszczenia na rynek niedopracowanej gry Sniper: Ghost Warrior 3. W całej historii przewinął się również wątek bardzo przychylnych recenzji wyglądających nieco tak, jakby były pisane na zamówienie, ale jest to historia na odrębny wpis… 🙂

Jak na ironię, kilka tygodni przed wspomnianymi spadkami spółka przeprowadziła split akcji w skali 10:1 (moment ten oznaczony jest na poniższym wykresie symbolem trójkąta), co prawie doprowadziło później do groszowej wyceny spółki.

cigames 3l

Z ostatnich głośnych tąpnięć znacznie mniej negatywnie prezentuje się kurs akcji spółki LiveChat, która to, po informacjach o wejściu na ten sam rynek produktów przez Facebooka, wciąż walczy o odrobienie spadków.

lvc 1r

W najlepszym stylu z załamania na kursie akcji wyszło X-Trade Brokers, które (m.in. dzięki publikacji dobrych wyników za III kwartał roku 2017) potrzebowało jedynie 3 miesięcy na odrobienie strat związanych ze śledztwem prokuratury z powodu podejrzeń KNFu o działaniu spółki na szkodę klientów.

xtb 1r

Przypadki te pokazują, że mocne spadki mogą być zarówno początkiem dalszych kłopotów, jak i szansą na zakup akcji po okazyjnej cenie.

Jak będzie w przypadku GetBacka? 

Pod kątem mojej strategii inwestycyjnej ostatnie działania kierownictwa spółki kompletnie ją dyskwalifikują. Być może jestem w błędzie i obecna wycena przedsiębiorstwa (niespełna trzykrotnie niższa od maksimów z jesieni ubiegłego roku) stanowi okazję do zakupu. Nie zmienia to jednak faktu, że w swoim portfelu nie chciałbym posiadać udziałów w spółkach, których zarząd nie jest do końca szczery w relacjach z akcjonariuszami, a tak właśnie odbieram całą historię z emisją akcji.

W chwili obecnej na Rynku Głównym GPW notowanych jest 477 spółek. Wolę skupić się na tych, co do których działań nie mam żadnych wątpliwości. 🙂

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s