Long na złocie – korekta na rynkach akcji mile widziana

Poza bezpośrednimi inwestycjami w akcje spółek z parkietu warszawskiej GPW w kręgu moich rynkowych zainteresowań znajdują się również kontrakty CFD, czyli kontrakty na różnice kursowe. Jest to grupa instrumentów pochodnych, co oznacza, że ich wartość uzależniona jest bezpośrednio od wartości instrumentu bazowego, na który opiewają. Instrumenty bazowe stanowić mogą kontrakty terminowe (futures) na indeksy giełdowe rynków z całego świata, surowce czy pary walutowe.

Głównymi cechami odróżniającymi transakcje na kontraktach CFD od zwyczajnych operacji na akcjach są:

 • Dźwignia finansowa – w naszym kraju prawnie dopuszczony jest lewar w maksymalnej wysokości 1:100, podczas gdy środki na zakup akcji wykorzystujemy zawsze w stosunku 1:1;
 • Brak prowizji od kupna czy sprzedaży – zamiast tego mamy spread, czyli różnicę pomiędzy kursami kupna i sprzedaży danego instrumentu;
 • Możliwość handlowania jednostkami mniejszymi niż 1 kontrakt – w przypadku CFD może to być nawet 0,01 lota;
 • Handel kontraktami CFD wymaga zwykle założenia odrębnego konta u brokera forexowego.

Wartym odnotowania jest również fakt, że wyceny kontraktów CFD bazują zwykle na kursach kontraktów terminowych (futures) opiewających na ten sam instrument bazowy. Różnica pomiędzy CFD a kontraktami terminowymi w przejrzysty sposób wyjaśniona została w artykule Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Long na złocie

W ubiegły piątek zdecydowałem się na zawarcie długiej pozycji (kupno) na kontraktach CFD na złoto.

gold daily

Parametry transakcji:

 • Czas zawarcia: 2017.10.06 19:33:26
 • Typ zlecenia: Buy
 • Wielkość: 0.01 lota
 • Instrument: Gold
 • Cena: 1 272,34 ($/ozt)
 • Wymagany depozyt: 46,85 zł
 • Stop loss: 1 259,52
 • Take profit: 1 356,13
 • Potencjalna strata: 47,04 zł
 • Potencjalny zysk: 307,48 zł
 • Zysk/ryzyko: 6,54

Skąd taka decyzja?

Zazwyczaj ostatnia faza hossy lub początek bessy na amerykańskim rynku akcji oznaczają wzrost cen metali szlachetnych, a przede wszystkim złota. Z sytuacją taką mieliśmy do czynienia podczas dwóch ostatnich kryzysów finansowych.

gold vs spx 20l

W ostatnim czasie odwrotna korelacja pomiędzy wartościami indeksu S&P 500 obejmującego 500 największych amerykańskich spółek giełdowych oraz złota zdaje się tracić na sile, jednak sentymentalne podejście inwestorów do złota jako bezpiecznej przystani podczas rynkowych zawirowań jest według mnie wciąż na czasie.

Ostatnie dni charakteryzowały się regularnymi wzrostami amerykańskiej giełdy. Wartość indeksu S&P 500 w ciągu miesiąca wzrosła o 3,40%.

spx 5 msc

W najbliższym czasie spodziewam się korekty na rynku akcji, która powinna nieco wesprzeć odbicie na złocie. Dodatkowy argument za tym przemawiający stanowi indeks strachu i chciwości – Fear & Greed Index obliczany i publikowany przez CNN. Jego ostatni, piątkowy odczyt, wskazuje na skrajną chciwość pośród amerykańskich inwestorów.

fear and greed index

Ponadto kurs złota zdaje się w ostatnich miesiącach poruszać swingowo (górka – dołek – górka…). Techniczne uzasadnienie opisywanej transakcji stanowi więc fakt, że rynek ubija w tym momencie kolejny lokalny dołek, co współgrałoby z założeniem, że w przedziale 1 270 – 1 290 znajduje się strefa istotnych historycznie wsparć/oporów (oznaczona na poniższym wykresie) i kończymy właśnie fazę spadków na złocie.

gold 1y

Zdaję sobie jednak sprawę jak trudne jest ustrzelenie rynkowego dołka czy górki, stąd tak niewielki rozmiar zajmowanej pozycji oraz umieszczenie zlecenia obronnego (stop loss) tuż poniżej cienia piątkowej świecy dziennej.

W przypadku, gdy kurs złota zacznie poruszać się w górę zakładam otwieranie kolejnych pozycji w wielkości 0.01 lota. Poziom realizacji zysku (take profit) dla już otwartej oraz ewentualnie dołożonych pozycji znajduje się w okolicach ostatniego szczytu z 8 września.

gold sl tp

Teraz został tylko popcorn i przypatrywanie się kursowi złota. 🙂

Giełdowe ahoj!
Łukasz

3 uwagi do wpisu “Long na złocie – korekta na rynkach akcji mile widziana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s