Czy to już koniec bitcoina?

W majowym wpisie wspominałem o mocno spekulacyjnym charakterze kryptowalut oraz o tym, że spodziewam się pęknięcia coraz bardziej nadmuchiwanej w ostatnich latach bańki na bitcoinie.

btcusd 7y

Każdy z nas, choćby pobieżnie, słyszał z pewnością o holenderskiej bańce na rynku tulipanów, kiedy to w ciągu nieco ponad 2 lat ceny cebulek wspomnianych kwiatów zostały na wolnym rynku wywindowane do astronomicznych wartości.

Cytując Wikipedię: „W 1623 r. pojedyncza cebulka najbardziej poszukiwanych odmian osiągała cenę nawet 1 tys. guldenów (średni roczny dochód w Niderlandach wynosił wtedy ok. 150 guldenów). Zdarzało się, że zamieniano nieraz tulipany za nieruchomości, ziemię czy bydło. Najlepsi kupcy zarabiali nierzadko ok. 6 tys. guldenów na miesiąc na handlu tulipanami. W 1635 r. odnotowano sprzedaż 40 cebulek za 100 tys. guldenów. Dla porównania tona masła kosztowała wtedy 100 guldenów, a 8 tłustych świń 240 guldenów.”

Poniżej wykres obrazujący kształtowanie się cen tulipanów odmiany Gouda w latach 1634 – 1637.

tulip bubble

Tylko w styczniu 1637 r. indeks cen tulipanów wzrósł 26-krotnie!

Czy obydwa powyższe wykresy nie wydają się obrazować podobnego zjawiska (w przypadku bitcoina będącego dopiero w fazie wzrostów)?

Spokojnie, to tylko korekta?

Od początku tego miesiąca jesteśmy świadkami dość ciekawej sytuacji na kursie bitcoina.

btcusd 5msc

Na chwilę obecną wrześniowe spadki kursu bitcoina względem amerykańskiego dolara przekroczyły 20%.

Oczywiście bitcoin zaliczał już podobne korekty w przeszłości.

btcusd 1y korekty

Konkurenci bitcoina

Równie niewzrostowo w ostatnich tygodniach zachowują się kursy innych kryptowalut względem dolara amerykańskiego:

dshusd

ethusd

ltcusd

xrpusd

Wykresy pochodzą z portalu coingecko.com.

Przyczyn takiego stanu rzeczy ostatnio nie brakuje – chińskie władze zamierzają zakazać działalności serwisów do wymiany kryptowalut, bitcoina publicznie krytykuje szef banku JPMorgan

Nawet jeśli ostatnie spadki nie stanowią początku końca kryptowalut, to w przypadku bitcoina warto mieć na uwadze pewne podobieństwa do innych technologicznych innowacji z przeszłości. W kwestii przeglądarek internetowych dziś prawie wszyscy korzystamy z Google, a czy pamiętamy, że pierwsze szlaki w tej branży przecierało Yahoo!? I czy użytkownicy popularnego protokołu bezpośredniej wymiany plików torrent pamiętają jeszcze aplikację o nazwie Kazaa? Na tej samej zasadzie słynny obecnie bitcoin może zostać wyparty przez nowsze rozwiązania.

Tak czy inaczej, unikam obecnie zajmowania pozycji na kryptowalutach. Akcje wydają się pewniejsze, szczególnie w czasie hossy. 🙂

Giełdowe ahoj!
Łukasz

2 uwagi do wpisu “Czy to już koniec bitcoina?

 1. Takie trochę klepanie się po plecach, że giełda wydaje się pewniejsza. Takie same czarne łabędzie pływają wokół dowolnej giełdy jak w przypadku kryptowalut. Te drugie są jednak bardziej odporne na lokalne szoki. Porównania do gorączki tulipanowej są powtarzane jak mantra od pierwszego poważniejszego wzrostu wartości BTC kilka lat temu i Ameryki nikt nie odkrywa. Taki wykres można przyłożyć do kursu SNB albo wartości Warrena Buffeta, ale w ich przypadku nikt nie śmie tego typu bluźnierstw głosić

  Polubienie

  1. Zgoda – rynek kryptowalut nie jest jedynym, na którym mamy do czynienia z bańką (choćby S&P500 zmierza w podobnym kierunku). W przypadku krypto zaskakuje jednak skala wzrostów.

   Nie jestem w tej kwestii specjalistą i nie posiadam wiedzy, by wypowiadać się na temat fundamentów bitcoina i jemu podobnych. Ich notowania analizuję jedynie pod kątem technicznym, a technicznie spektakularne wzrosty zazwyczaj kończyły się równie spektakularnymi spadkami (od tulipanów począwszy, przez bańkę technologiczną, na nieruchomościowej kończąc).

   Nie twierdzę, że kryptowaluty są zupełnie niewarte uwagi, tak samo jak nie myślę w ten sposób na temat przytoczonego Berkshire Hathawey. Z mojego punktu widzenia w przypadku tych pierwszych spadki są po prostu kwestią krótszego horyzontu czasowego, a ponieważ ogólnie nie jestem fanem shortowania w perspektywie czasowej dłuższej niż kilka/kilkanaście dni, to bardziej skupiam się na akcjach, na których według mnie jest jeszcze potencjał do wzrostów.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s