2 inwestorskie podcasty, które ostatnio zwróciły moją uwagę

Czasem, kiedy mam już dość wpatrywania się w ekran komputera bądź smartfona, informacje giełdowe lubię dawkować sobie w formie audio. Ostatnio szczególnie spodobały mi się 2 podcasty.

21% Rocznie

…czyli nowe dziecko Strefy Inwestorów – portalu, na który zaglądam codziennie w poszukiwaniu rynkowych analiz. Jest to według mnie jedna z najbardziej wartościowych stron traktujących o naszej rodzimej giełdzie (o innych ciekawych portalach dla inwestorów wspominałem tutaj).

Podcast charakteryzuje się mocno edukacyjnym zabarwieniem i świetnie, gdyż wciąż tak mało mówi się u nas na temat rynków kapitałowych (tym bardziej, jeśli porównamy się z krajami, w których świadomość giełdowa jest znacznie większa, jak np. USA). Mimo, że podstawowe giełdowe zagadnienia nie są mi obce, to jednak pierwszego odcinka słuchało mi się bardzo przyjemnie. Do gustu najbardziej przypadła mi druga część audycji traktująca o sytuacji poszczególnych spółek z GPW, gdyż wychwyciłem w niej kilka ciekawostek, o których nie miałem wcześniej pojęcia. Kto wie, czy Grupa Kapitałowa Immobile i Selvita nie dołączą wkrótce do grona spółek obserwowanych jako potencjalni kandydaci do blogowego portfela. W najbliższych dniach zamierzam dogłębnie przyjrzeć się tym dwóm podmiotom. Dzięki, Panowie! 🙂

Jeśli chodzi o samą formę podcastu, to bardzo przypadła mi ona do gustu. Konkretne podejście do tematu, jasny podział audycji na poszczególne segmenty oraz optymalny dla mnie czas jego trwania (niespełna godzinne nagranie idealnie nadaje się do przesłuchania podczas wieczornego biegania). Jako zadeklarowany fan inwestycyjnego podejścia Warrena Buffetta nie będę się natomiast wypowiadał na temat samej nazwy audycji, gdyż byłaby to opinia zupełnie nieobiektywna… 😉

Power Trading Radio

Drugim z podcastów, któremu ostatnio regularnie się przysłuchuję, jest internetowe radio nagrywane przez Online Trading Academy, amerykański portal zajmujący się szeroko pojętą edukacją na temat zarabiania na rynkach finansowych. Z samym portalem nie mam żadnych doświadczeń, jednak ich podcast, po przesłuchaniu kilku najnowszych odcinków, bardzo przypadł mi do gustu.

Charakteryzuje się on tematyką skierowaną do nieco bardziej zaawansowanych inwestorów. O samym rynku traktuje nie tylko z punktu widzenia amerykańskich giełd, ale również pod kątem kontraktów futures na europejskie i azjatyckie indeksy giełdowe czy surowce, waluty i kryptowaluty (jak bitcoin).

W ostatnich odcinkach usłyszymy o aktualnej kondycji finansowej spółek takich jak Amazon, Google, Facebook czy Tesla. Od regularnie zapraszanych do studia gości z Wall Street dowiemy się natomiast jakie są potencjalne scenariusze dla złota w najbliższych tygodniach oraz jak amerykańskie instytucje finansowe zapatrują się na rosnącą popularność bitcoina. Jedyną barierę stanowić może język podcastu, którym jest biznesowy angielski. Nie oznacza to jednak, że nie warto dać tej audycji szansy. 🙂

Rola podcastów w inwestowaniu

Dla mnie samego podcasty zaczynają powoli stanowić równie istotne źródło wiedzy, jak teksty czytane na internetowych stronach portali giełdowych. Być może Tobie, Drogi Czytelniku, wydania w formie audio również przypadną do gustu?

Giełdowe ahoj!
Łukasz

8 uwag do wpisu “2 inwestorskie podcasty, które ostatnio zwróciły moją uwagę

 1. Również regularnie odwiedzam strefę inwestorów. Regularnie słuchałem też podcastow Rafała Irzynskiego w SII. Teraz licze na kontynuacje trendów. Dla mnie podcast 60 min jest trochę długi. Optymalnie mógłby trwać 30 min. Więcej konkretów mniej biadolenia 😀

  Polubione przez 1 osoba

 2. Nie ma się nad czym zastanawiać. Mocne cięcie kosztów i sprzedaże nierentownych części spółek zależnych będą miały duży wpływ na finanse grupy kapitałowej. Ci którzy tego nie zauważają po prostu błądzą.

  Polubienie

   1. Przyznam szczerze, że do dokładniejszej analizy raportów nie dotarłem, gdyż już sam model działalności Grupy Kapitałowej Immobile do mnie nie przemawia i wygląda na mocno skomplikowany. Nie twierdzę, że jest to spółka niewarta uwagi, jednak jestem fanem przedsiębiorstw skupiających się na jednej branży, których przedmiot działalności można opisać jednym krótkim zdaniem. Znacznie bardziej podoba mi się Selvita, której zamierzam się w najbliższym czasie bacznie przyglądać.

    Polubienie

 3. Szkoda, że Pan Wilk nie skorzystał z „dokładniejszej analizy raportów”, a jeszcze bardziej, że nie skorzystał z możliwości pobytu na WZA, gdzie wejście miał KAŻDY. Akcjonariusze mogli korzystać ze swoich ustawowych praw, a pozostali mogli się dokładnie przyjrzeć kulturze spółki. Po WZA były prezentacje, wspólny obiad, a następnie KAŻDY (kto chciał) otrzymał pokój ze śniadaniem w ich hotelu. Następnego dnia GK Immobile przewiozło nas po swoich inwestycjach. Czyż to nie jest właśnie to czego powinni oczekiwać inwestorzy od spółek? Życzę wszystkim takich Walnych Zebrań Akcjonariuszy!

  A co do modelu działalności…z takim podejściem można śmiało powiedzieć: nie interesuję się Asseco Poland, bo ma spółki córki, które mają różne profile działalności.

  Upsss, to się nazywa dywersyfikacja (nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka = nie prowadź tylko jednej działalności, bo raz jest dobrze, a innym razem jest kiepsko). Według mnie właśnie to jest najciekawszy „wielomodel” biznesowy.

  Polubienie

  1. Moja strategia inwestycyjna zakłada obracanie się pośród spółek działających w branżach, które dobrze rozumiem. Umożliwia mi to trzymanie ręki na pulsie i dokładną analizę informacji rynkowych.

   Być może GK Immobile i Asseco Poland są świetnymi podmiotami, które pozwolą inwestorom zarobić na ich walorach krocie. Trzymam za to kciuki, jednak osobiście nie czułbym się komfortowo inwestując w nie swoje pieniądze. Pozostanę przy sektorach gospodarki, z którymi jestem bardziej zaprzyjaźniony. Nawet, jeśli okażą się to nietrafione inwestycje, będę miał świadomość, że były to transakcje dokonane zgodnie z moją strategią.

   Uważam, że znacznie istotniejsze od licytowania się, że spółka A lepsza jest od spółki B, a model biznesowy X przewyższa model Y, jest samodzielne podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Tak, by KAŻDY inwestor świadomie decydował, jakiemu podmiotowi powierzy swoje środki.

   Co do tematu walnych zgromadzeń akcjonariuszy – sądząc po opisie, aż chciałoby się wszystkim spółkom z naszego parkietu życzyć relacji inwestorskich utrzymanych na takim poziomie. 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s