Kolejny historyczny rekord portfela i co dalej?

Podczas mojej przerwy urlopowej blogowy portfel inwestycyjny wolnego nie miał i kilkukrotnie wspinał się na nowe szczyty. Dziś jego wartość jest największa w historii. Walory zakupione za kwotę 15 150,19 zł warte są obecnie aż 19 903,19 zł.  🙂

Aktualny zysk po uwzględnieniu kosztów transakcyjnych i podatku wynosi 3 802,07 zł, a wynik na całym portfelu to +25,10%. Gdyby nie wspomniane koszty i podatki, byłoby to odpowiednio 4 753,00 zł i +31,37%. Bardzo ciekawie obrazuje to, jaka część zysków z naszych transakcji giełdowych „ucieka” do biura maklerskiego i urzędu skarbowego.

Spółki z portfela vs WIG

Mimo faktu, że portfel inwestycyjny sumarycznie radzi sobie tak dobrze, mam małe zastrzeżenia co do kilku jego części składowych, które zostają nieco w tyle.

portfel vs wig 5 mscy

Spółki znajdujące się w długoterminowym trendzie wzrostowym, co do których nie mam żadnych zastrzeżeń:

  • 11 Bit (11B)
  • CD Projekt (CDR)
  • Celon Pharma (CLN)
  • Kruk (KRU)
  • Orange (OPL)

Coraz większe wątpliwości zaczynam mieć natomiast odnośnie poniższych przedsiębiorstw:

  • ATM Grupa (ATG)
  • Forte (FTE)

O pierwszych oznakach zastoju na kursie akcji tych dwóch spółek wspominałem w czerwcu. Obydwa podmioty są zdrowe fundamentalnie, jednak kurs ich akcji znajduje się w konsolidacji. Rozumiem, że mamy wakacje i ruchy na akcjach są nieco spokojniejsze niż normalnie. Nie przeszkadza to jednak pozostałym uczestnikom portfela wykręcać coraz to nowych rekordów. W związku z tym zaczynam się powoli rozglądać za innymi podmiotami, które mogłyby zająć miejsce wspomnianych spółek. W końcu nasza giełda jest ostatnio na fali wzrostów i aż żal byłoby tego potencjału nie wykorzystać w pełni…

PS: Od znalezienia się na powyższej „liście wątpliwości” spółkę Orange uchroniły opublikowane wczoraj wyniki za II kwartał br. Reakcja na te dane widoczna była od momentu dzisiejszego otwarcia.

opl 3 dni 27072017

PS2: Mający dziś miejsce giełdowy debiut Play okazał się moim zdaniem mocno nieudany (przypomnę, że cena sprzedaży akcji w ofercie publicznej wynosiła 36,00 zł).

ply 1 dzien 27072017

Zestawiając dwa powyższe wykresy dochodzę do wniosku, że decyzja o odpuszczeniu sobie debiutu Play okazała się z perspektywy czasu bardzo dobra. Znacznie lepszą inwestycję stanowią według mnie akcje konkurenta Play, czyli Orange.

Podsumowując obecną sytuację na rynku, oczekuję na dalsze wzrosty na WIGu, co powinno dodatkowo wspomóc rozgrzane spółki z blogowego portfela w dalszych wzrostach. Biorąc pod uwagę to, jak od ostatniego kryzysu zachowywały się największe światowe giełdy (dla przykładu indeksy: niemiecki DAX i amerykański S&P500), nasz parkiet wciąż ma spore pole do popisu.

wig vs dax vs spx 10 lat

Podobnie ma się sytuacja z wycenami wskaźnikowymi, gdzie, zależnie od obranej metodologii (wskaźniki C/Z, C/WK i C/WK Grahama), spółki z polskiego parkietu są w chwili obecnej od 3 do prawie 4 razy tańsze, niż podmioty notowane na rynkach amerykańskim i niemieckim.

Oczywiście warto mieć na uwadze, że wciąż znajdujemy się w gronie rynków wschodzących, obarczonych większym ryzykiem inwestycyjnym od rynków dojrzałych, co uwzględnione może być w wycenach akcji. Ponadto, potencjalna bessa na największych światowych rynkach skutecznie zatrzyma wzrosty także na naszym parkiecie. I to nawet, jeśli spółki notowane na GPW będą wyceniane kilkukrotnie taniej od swoich zachodnich odpowiedników.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Jedna uwaga do wpisu “Kolejny historyczny rekord portfela i co dalej?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s