Korekta czy koniec hossy? Jak ma się blogowy portfel akcyjny?

Mija dokładnie rok od momentu, kiedy to na Giełdzie Papierów Wartościowych dokonałem pierwszej z opisywanych na blogu transakcji. Przez ten czas poczyniłem również kilka innych zakupów.

  • Jak spisują się posiadane w portfelu spółki i jak widzę ich dalszą przyszłość?
  • Jaką stopę zwrotu wygenerowały ich akcje?
  • Jak prezentują się ich wyniki na tle całego rynku?

O tym poniżej.

Spółka Data zakupu Kurs zakupu Obecny kurs Stopa zwr. Stopa zwr. WIG
11B 21.04.2017 190,30 zł 183,60 zł -3,52% < 2,86%
11B 26.04.2017 175,00 zł 183,60 zł 4,91% > -1,16%
ATG 11.05.2017 4,53 zł 4,20 zł * -1,99% < -1,00%
CDR 24.06.2016 24,70 zł 83,62 zł * 242,79% > 36,20%
CDR 26.04.2017 64,50 zł 83,62 zł * 31,27% > -1,16%
CLN 26.04.2017 30,30 zł 37,15 zł* 23,17% > -1,16%
FTE 10.03.2017 80,96 zł 80,00 zł * -0,94% < 4,57%
KRU 09.01.2017 232,00 zł 307,00 zł 32,33% > 15,05%
OPL 21.03.2017 4,95 zł 5,17 zł 4,44% > 2,57%
26,36% > 7,87%

* – wartość z uwzględnieniem wypłaconej dywidendy.

Na 7 spółek, których akcje znajdują się w portfelu, 5 wykazało się wyższymi stopami zwrotu od indeksu szerokiego rynku WIG (biorąc pod uwagę okres od momentu zakupu akcji do wczoraj).

Więcej detali dotyczących powyższych transakcji znajduje się na dedykowanej podstronie blogowego portfela inwestycyjnego.

Co słychać w posiadanych spółkach?

11 BIT STUDIOS (+1,39% – sumaryczny zysk z dwóch pakietów akcji)

Studio gamingowe, którego w kwietniu tego roku zakupiłem dwa pakiety akcji. Spółka wynikowo wygląda wciąż dobrze, jednak kurs akcji w ostatnich tygodniach nieco wyhamował. Może być to związane z wyczekiwaniem na nowy głośny produkt spółki – grę Frostpunk, która światło dzienne ujrzeć ma jeszcze w tym roku. Produkcja budzi spore nadzieje, nie tylko pośród graczy…

ATM GRUPA (-1,99%)

Akcje największego niezależnego producenta telewizyjno-filmowego w Polsce zakupione zostały w ubiegłym miesiącu. Od tego czasu spółka zdążyła już wypłacić dywidendę. Kurs akcji w ostatnich miesiącach znajduje się w konsolidacji. Przedsiębiorstwo wciąż zwiększa przychody i nadal jest według mnie fundamentalnie niedrogie. Jest to jednak jedna z dwóch spółek wykazujących się w blogowym portfelu ujemną stopą zwrotu. Spółkę obserwuję pod kątem dalszego zachowania kursu akcji i ewentualnej decyzji o ich sprzedaży.

CD PROJEKT (+144,36% – sumaryczny zysk z dwóch pakietów akcji)

Inwestycja w producenta komputerowej wersji Wiedźmina okazała się z czasem najlepszą decyzją spośród wszystkich opisywanych na blogu transakcji. Zysk z pierwszego pakietu akcji wynosi w tym momencie aż 242,79% (z uwzględnieniem wypłaconej w tym roku dywidendy). Kurs akcji nadal znajduje się w trendzie wzrostowym i nie zwalnia tempa, co kilka tygodni bijąc nowe rekordy cenowe. Ostatnimi czasy atmosferę wokół CD Projektu podgrzało publiczne udostępnienie wersji beta gry Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana. Dostępna w produkcji opcja zakupu beczek z kartami za realne pieniądze zaczyna się powoli przyczyniać się do regularnie rosnących przychodów i zysków spółki. Rynek oczekuje na więcej informacji dotyczących produkcji Cyberpunk 2077, nad którą studio pracuje od ostatnich kilku lat, a z którą to wiązane są spore nadzieje inwestorów oraz graczy.

CELON PHARMA (+23,17%)

Spółka w trendzie wzrostowym, który w ostatnich dniach nieco zwolnił tempa. Może to być związane z trwającą korektą na całym rynku GPW. Jeśli chodzi o sytuację finansową spółki, to nie jest ona fundamentalnie tania, jednak ostatnie wyniki finansowe nie wykazują powodów do obaw. Ponadto uważam, że biznes farmaceutyczny jest na tyle pewną gałęzią gospodarki (leki są jedną z ostatnich rzeczy, z których zrezygnujemy w przypadku nadejścia gorszych czasów), że walory Celon Pharmy warto zatrzymać w blogowym portfelu na dłużej.

FABRYKA MEBLI FORTE (-0,94%)

Inwestycja w Forte wydaje się dobrym pomysłem na przyszłość uwzględniając fakt, że nasz kraj jest jednym z największych eksporterów mebli na świecie i nic nie zapowiada, że miałoby to w najbliższym czasie ulec zmianie. Spółka wydaje się być zdrowa fundamentalnie, choć kurs akcji znajduje się ostatnimi czasy w konsolidacji. Może to być spowodowane ryzykiem kursowym (mocny złoty), które uwzględniane jest przez inwestorów. Spółka wciąż nie generuje w portfelu zysków, dlatego trafia pod obserwację z możliwością ewentualnej decyzji o sprzedaży akcji, jeśli sytuacja na wykresie nie polepszy się.

KRUK (+32,33%)

Rynkowy lider zarządzania wierzytelnościami w Polsce, który jest drugą, obok CD Projektu, z głównych sił napędowych blogowego portfela. Regularnie rosnące przychody i zyski oraz ciągła ekspansja zagraniczna są widoczne na wykresie akcji, który od roku znajduje się w dość nieregularnym, jednak silnym, trendzie wzrostowym.

ORANGE (+4,44%)

Akcje Orange zakupione zostały przeze mnie pomimo pogarszającej się sytuacji finansowej spółki oraz idącej za tym faktem decyzji o zaprzestaniu wypłaty dywidend. Mimo to, sytuacja przedsiębiorstwa wydaje się stabilna. Kurs akcji przekroczył ostatnio poziom 5,00 zł stanowiący strefę oporu, powyżej której znajduje się według mnie spora przestrzeń do dalszych wzrostów.

Czy będą przetasowania w portfelu?

Jestem zdania, że na GPW wciąż mamy hossę i nie ma sensu przetrzymywać dłużej akcji, które w takich warunkach rynkowych nie generują zysków. Lepiej poszukać innych podmiotów, których walory będą zarabiać. Dlatego pod obserwację trafiły spółki ATM Grupa oraz Fabryka Mebli Forte.

Pozostałe wzrostowe walory posiadane w portfelu bez dwóch zdań w nim pozostają.

Obecnie na rynku mamy korektę czy to coś więcej?

Ostatnimi czasy mamy na GPW do czynienia z lekkim spowolnieniem. Większym wzrostom nie sprzyja również rozpoczynający się właśnie okres wakacyjny. Moim zdaniem za wcześnie jest jednak by twierdzić, że ostatnie spadki są początkiem końca hossy. Dlatego też nie sprzedaję w tym momencie żadnego z posiadanych walorów. Mam też na uwadze, że obecnie na naszej giełdzie jest dość drogo, a w przypadku decyzji o rezygnacji z jakichś akcji, może być trudno kupić inne walory w okazyjnej cenie.

Warto mieć również na uwadze fakt, że wysokie wyceny rynkowe nie muszą wcale oznaczać, iż wkrótce nie będzie jeszcze drożej… 😉

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Jedna uwaga do wpisu “Korekta czy koniec hossy? Jak ma się blogowy portfel akcyjny?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s