7 najważniejszych wskaźników i kryteriów analizy fundamentalnej, czyli jak rozpoznać dobrą spółkę giełdową?

We wcześniejszych postach dotyczących nabywanych przeze mnie akcji wspominałem nieraz o wskaźnikach, od których zaczynam analizę fundamentalną każdej spółki giełdowej będącej w kręgu moich zainteresowań. Wskaźniki te stanowią coś w rodzaju swoistego papierka lakmusowego, który już na wstępie podpowiada mi, czy w ogóle jest sens interesować się danym przedsiębiorstwem.

1. Wskaźnik ceny do zysku

Informuje ile lat potrzeba, by skumulowany zysk roczny pokrył całkowitą kapitalizację firmy:

wsk cz

Dobrym rozwiązaniem jest również podstawianie do wzoru zysku operacyjnego zamiast zysku netto, gdyż eliminuje to skutki pojedynczych zdarzeń w spółce. Z reguły jednak na portalach internetowych nie znajdziemy wyliczeń wskaźnika C/Z w takim ujęciu (we wzorze uwzględniony będzie zysk netto).zysk

W literaturze można spotkać się z różnymi widełkami interpretacji wartości wskaźnika C/Z,. Osobiście stosuje się do poniższych przedziałów:

 • C/Z poniżej 10 = tanio,
 • C/Z pomiędzy 10 a 20 = norma,
 • C/Z pomiędzy 20 a 40 = drogo,
 • C/Z powyżej 40 = bardzo drogo (możliwa bańka spekulacyjna*).

2. Wskaźnik ceny do wartości księgowej

Dzięki niemu uzyskujemy informację ile na giełdzie kosztuje 1 zł majątku firmy.

wsk cwklittle human with big magnifier look for something

Stosowane przeze mnie widełki są dla tego wskaźnika następujące:

 • C/WK poniżej 2 = tanio,
 • C/WK powyżej 2 = drogo*.

3. Wskaźnik ceny do wartości księgowej Grahama

benjamin grahamBenjamin Graham, jeden z najsłynniejszych inwestorów giełdowych na świecie (na jego poglądach wzorował się Warren Buffett), niedowartościowane spółki wyszukiwał za pomocą nieco zmodyfikowanego wskaźnika C/WK. Wartość księgową w jego wzorze stanowiły jedynie aktywa obrotowe możliwe do spieniężenia w krótkim czasie (gotówka, zapasy, należności od klientów, inwestycje krótkoterminowe…) pomniejszone o zobowiązania i rezerwy na zobowiązania przedsiębiorstwa.

wsk cwk grahama

Kryteria oceny spółek przez Grahama były następujące:

 • C/WK Grahama poniżej 2/3 = bardzo tanio,
 • C/WK Grahama pomiędzy 2/3 a 1 = tanio,
 • C/WK Grahama powyżej 1 = relatywnie drogo*.

* – wyjątek stanowią niektóre branże, jak np. gamingowa, gdzie wskaźniki są zwykle sporo wyższe z racji wysokiej wartości aktywów niematerialnych spółek.

Inne istotne kryteria doboru spółek

Dodatkowo, podczas wstępnej analizy fundamentalnej, zwracam uwagę na kilka pozycji z ostatnich skonsolidowanych raportów finansowych publikowanych przez spółki:

 • Zysk operacyjny mówiący, ile przedsiębiorstwo zarobiło na swojej podstawowej działalności.
  • Oczywiście im wartość ta jest wyższa, tym lepiej.
 • Zysk netto, czyli zysk przedsiębiorstwa z różnych źródeł (nie tylko z działalności podstawowej) pomniejszony o obowiązkowe obciążenia.
  • Jak wyżej – im więcej, tym lepiej.
 • Free float – ilość akcji spółki znajdujących się w wolnym obiegu, czyli nie będących w posiadaniu właścicieli większościowych lub inwestorów instytucjonalnych (jak fundusze inwestycyjne) posiadających powyżej 5% udziału w całkowitej wyemitowanej liczbie akcji.
  • Im wartość free floatu większa, tym lepiej.
 • Zadłużenie względem kapitału własnego.
  • Możemy tutaj mówić o sytuacji korzystnej, gdy łączne zadłużenie i rezerwy na zobowiązania są mniejsze lub równe kapitałowi własnemu przedsiębiorstwa.

Powyższe kryteria i wskaźniki znajdziemy na portalach giełdowych po wyszukaniu odpowiedniej spółki. W przejrzysty sposób podaje tego typu informacje portal Strefa Inwestorów (przykład na danych spółki Amica).

Analiza powyższych danych umożliwia mi odsianie giełdowych bubli, którymi nie warto zaprzątać sobie głowy już na samym początku – przed przeglądem wszystkich pozycji z obszernych raportów finansowych publikowanych przez spółki. 🙂

Giełdowe ahoj!
Łukasz

5 uwag do wpisu “7 najważniejszych wskaźników i kryteriów analizy fundamentalnej, czyli jak rozpoznać dobrą spółkę giełdową?

  1. Porównując spółkę względem innych giełdowych podmiotów z poszczególnych branż, w których ona operuje, wartości liczbowe wyglądają zachęcająco. Nie mam jednak doświadczenia w wycenie spółek o tak szerokim spektrum działalności i z pewnością nie znam spółki w stopniu takim, jak inwestorzy uczestniczący w jej Walnych Zgromadzeniach 🙂 Dlatego też jestem bardzo ciekaw – jak Pan zapatruje się na aktualną wycenę GK Immobile?

   Polubienie

 1. Ja się nie podejmuję oceny w formie debaty publicznej, gdyż nie mam do tego kompetencji. Sądziłem, że skoro opisuje Pan powyższe wskaźniki to może i przy okazji, będzie się Pan chciał się odnieść w kontekście istniejącej spółki. Natomiast proszę nie przyjmować tego za jakąś prowokację z mojej strony. Chciałem zwyczajnie zapytać o zdanie kogoś kto ma „fachowszą” wiedzę ode mnie w zakresie analizy. Dobrze jest uczy się od mądrzejszych od siebie. Pozdrawiam serdecznie Romano74

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s