3 najczęstsze błędy początkującego inwestora – strata na akcjach operatora Paczkomatów

Na temat akcji Integera, które nabyłem na początku mojej inwestycyjnej przygody, pisałem już kilkukrotnie. Co kierowało mną podczas wyboru walorów spółki, szerzej wyjaśniałem w swoim pierwszym blogowym poście. Niestety, dopiero z czasem uświadomiłem sobie, że mocno przespałem moment na pozbycie się walorów spółki z niewielką stratą. Stały one już wtedy bardzo nisko, więc w celu wyboru możliwie najlepszego momentu ich sprzedaży postanowiłem wykorzystać ogłoszone ostatnio na akcje Integera wezwanie. Zgodnie z moimi przewidywaniami kwota wezwania została podniesiona (do 49,00 zł za akcję), co wywindowało kurs walorów powyżej 48,00 zł.

Zamknięcie pozycji

Posiadane przeze mnie 4 akcje Integera sprzedane zostały na wczorajszej sesji giełdowej po kursie 48,12 zł.

Dlaczego zdecydowałem się je sprzedać taniej podczas sesji giełdowej, zamiast odpowiedzieć na wezwanie po 49,00 zł za akcje?

Magia dodatkowych kosztów

W taryfie prowizji i opłat posiadanego przeze mnie rachunku maklerskiego widnieje następujący zapis:

Za przeniesienie papierów wartościowych na rachunek papierów wartościowych prowadzony przez podmiot inny niż mDM – 0,95% wartości przenoszonych papierów wartościowych lub opłata negocjowana, w każdym przypadku nie mniej niż 50 zł za każdy papier wartościowy oznaczony odrębnym kodem.

Odpowiedź na wezwanie wiąże się właśnie ze wspomnianym przeniesieniem papierów wartościowych na rachunek wzywającego znajdujący się w innym domu maklerskim. Tego typu zapisy znajdziemy w regulaminach praktycznie wszystkich z dostępnych na rynku rachunków maklerskich.

Odpowiadając na wezwanie za 4 posiadane przeze mnie akcje uzyskałbym 4 x 49 zł minus 50 zł (minimalna wysokość opłaty za przeniesienie papierów), czyli 146,00 zł.

Sprzedając akcje w sposób standardowy (podczas wczorajszej sesji giełdowej) po kursie 48,12 zł uzyskałem 4 x 48,12 zł minus 3 zł (minimalna prowizja domu maklerskiego, o czym więcej za chwilę), czyli 189,48 zł.

Różnica pomiędzy powyższymi opcjami jest spora – wynosi 43,48 zł.

Podsumowanie strat po 616 dniach inwestycji

Spółka Cena zakupu Cena sprzedaży Stopa zwrotu brutto Stopa zwrotu netto (z prowizjami)
ITG 132,50 zł 48,12 zł -63,68% -64,45%

ITG out

Zainwestowane 533,00 zł.
Odzyskane 189,48 zł.

3 powody, przez które inwestycja w Integera nie mogła się udać

W przypadku właściciela Paczkomatów popełniłem kilka podstawowych błędów:

  1. Zbyt długie przetrzymanie akcji – jak widać na powyższym wykresie, odległość pomiędzy momentem kupna a momentem sprzedaży akcji jest spora. Dobrze byłoby już na starcie inwestycji postawić sobie jasną granicę dopuszczalnej straty. Wtedy akcje sprzedałbym przy wyniku kilku (a nie kilkudziesięciu) procent na minusie.
  2. Zakup akcji na lokalnej górce – zachęcony wzrostami kursu akcji trwającymi od połowy 2015 roku zdecydowałem się nabyć je w nadziei na dalszy rajd w górę. W kolejnych tygodniach niestety już tak różowo z kursem nie było. W zasięgu był wtedy zakup akcji w okolicach 120,00 zł, gdybym tylko wykazał się dozą cierpliwości i poczekał na przynajmniej niewielką korektę. Oczywiście nie zmieniłoby to całej transakcji w zyskowną, ale, w połączeniu z jasnym planem na wyjście z inwestycji wspomnianym w punkcie pierwszym, mogłoby znacznie zmniejszyć całkowitą stratę.
  3. Niska wartość nabytego pakietu akcji zwiększająca procentowy koszt inwestycji – prowizje na moim rachunku maklerskim wynoszą 0,39% od wartości całkowitej każdej transakcji, ale nie mniej niż 3 zł. Oznacza to, że każdy zakup/sprzedaż akcji za kwotę mniejszą niż 769,24 zł powoduje, że faktycznie naliczana jest prowizja wyższa niż 0,39% (równa wspomniane 3 zł). Przy zakupie akcji Integera za kwotę całkowitą wynoszącą 530,00 zł zmuszony byłem zapłacić 0,57% prowizji. Sprzedając wszystkie posiadane walory za 192,48 zł prowizja wyniosła aż 1,56% ich wartości, co stanowi czterokrotność podstawowej prowizji!

Całkowita strata w wysokości 343,52 zł może jednak okazać się niedużym kosztem, jeśli pozwoli wykorzystać 3 powyższe spostrzeżenia w moich kolejnych inwestycjach… 🙂

Giełdowe ahoj!
Łukasz

3 uwagi do wpisu “3 najczęstsze błędy początkującego inwestora – strata na akcjach operatora Paczkomatów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s