Rozliczamy PIT za akcje. Jak legalnie nie płacić podatku?

W przedostatnim wpisie z cyklu edukacyjnego przytaczałem przykład transakcji na akcjach spółki Energa. Sprawdźmy teraz jak cała ta sytuacja prezentować się będzie na rocznym zeznaniu podatkowym.

W odniesieniu do transakcji dokonywanych na Giełdzie Papierów Wartościowych z biura maklerskiego, w którym mamy otwarty rachunek inwestycyjny, otrzymać powinniśmy formularz PIT-8C podsumowujący wszystkie operacje przeprowadzone w ubiegłym roku transakcyjnym. Termin wysyłki tego typu formularzy upływa wraz z końcem lutego.

Rok transakcyjny a rok kalendarzowy

Dlaczego brany pod uwagę jest rok transakcyjny, a nie kalendarzowy?

Wiąże się to z faktem, że na GPW obowiązuje zasada cyklu rozrachunkowego T+2. Oznacza to, że transakcje rozliczane są z opóźnieniem 2-dniowym. Ma to znaczenie przy sprzedaży akcji – gotówkę ze zrealizowanego zlecenia sprzedaży akcji będziemy mogli wypłacić na swoje prywatne konto dopiero po 2 dniach roboczych. Reinwestować te środki, a więc kupić za nie inne akcje, możemy jednak od razu.

Zgodnie z zasadą T+2 do naszego zeznania podatkowego za rok 2016 wliczają się transakcje dokonane pomiędzy 30 grudnia 2015 a 28 grudnia 2016 (rok transakcyjny przesunięty jest o 2 dni robocze względem roku kalendarzowego).

Zasada T+2 jest również istotna z punktu widzenia optymalizacji podatkowej, o czym w dalszej części wpisu.

Na podstawie formularza PIT-8C…

Przykładowy PIT-8C, który otrzymamy z biura maklerskiego prezentuje się następująco:

pit8c1
Warto tutaj upewnić się czy w sekcji A znajduje się nasz urząd skarbowy oraz czy w sekcji C podane zostały nasze prawidłowe dane.

pit8c2
W sekcji F znajdziemy przychód, koszty oraz dochód/stratę wynikające z obrotu papierami wartościowymi w ubiegłym roku transakcyjnym.

…wypełniamy PIT-38

Na podstawie powyższego dokumentu przygotowujemy formularz PIT-38:

pit38a

W sekcji A wymieniamy nasz urząd skarbowy oraz cel złożenia formularza.

W sekcji B podajemy swoje dane.

Do sekcji C przepisujemy przychód, koszty jego uzyskania oraz dochód/stratę na bazie informacji widocznych w sekcji F formularza PIT-8C.

Sekcje D i E zawierają obliczenia naszego zobowiązania podatkowego, czyli podatku do zapłaty. W tym przypadku będzie to dochód zaokrąglony do pełnych złotych pomnożony przez stawkę podatku 19%.

pit38b

Jeśli z obliczeń wyszedł nam jakikolwiek podatek należny, warto jest wypełnić sekcję H (nie jest to punkt obowiązkowy). Wskazujemy tam na jaki cel przeznaczone zostanie 1% kwoty, którą zapłacimy urzędowi skarbowemu w postaci podatku. Nie ma to żadnego wpływu na wysokość naszego zobowiązania podatkowego, a możemy w ten sposób wspomóc wybraną przez nas organizację pożytku publicznego.

Tak przygotowany formularz PIT-38 składamy w urzędzie skarbowym osobiście lub przez internet.

Odliczanie straty, czyli jak zapłacić mniejszy podatek

W przypadku, gdy w danym roku transakcyjnym akcje sprzedaliśmy za kwotę mniejszą niż kupiliśmy, nie płacimy podatku. Mamy wtedy do czynienia ze stratą, którą odliczyć możemy od zysku w 5 kolejnych rocznych deklaracjach podatkowych w wysokości 50% tejże straty rocznie do momentu wykorzystania całej kwoty straty.

Przykładowo: jeśli w roku 2016 roku ponieśliśmy stratę w wysokości 1 000 zł, a w latach 2017 i 2021 mieliśmy zyski, możemy je pomniejszyć o 500 zł w roku 2017 i 500 zł w 2021. Zabieg ten zmniejszy nasze zobowiązanie podatkowe we wspomnianych dwóch latach. Metoda ta dotyczy jedynie formularza PIT-38 i nie łączy się z deklaracjami dokumentującymi przychody z innych, niż obrót papierami wartościowymi, źródeł (PIT-36 czy PIT-37).

Warto pamiętać, że osiągnięcie straty w danym roku transakcyjnym nie zwalnia nas z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej.

Jak legalnie nie zapłacić podatku od zysków kapitałowych – optymalizacja podatkowa

Wspominałem wcześniej o zasadzie cyklu rozrachunkowego T+2. W przypadku PITu od zysków kapitałowych informacja ta ma znaczenie przy optymalizacji podatkowej.

Załóżmy, że:

  • Pomiędzy 30 grudnia 2015 a 28 grudnia 2016 kupiliśmy i sprzedaliśmy z zyskiem akcje spółek A i B. Całkowity dochód (zysk) z tych transakcji równy jest 1 000 zł i zostałby oprocentowany stawką 19%.
  • Mamy jednak w portfelu zakupione w tym samym okresie akcje spółki C, których aktualne wyceny oznaczają dla nas 2 000 zł potencjalnej straty, jednak jest to inwestycja długoterminowa i nie chcemy się jej pozbywać z portfela.
  • Możemy jednak wykorzystać część akcji spółki C do zmniejszenia zobowiązania podatkowego za rok 2016. Wystarczy przed końcem tego okresu sprzedać taką ich ilość, by całkowita strata z operacji na tych akcjach wyniosła 1 000 zł. Zniweluje to wspomniany w pierwszym punkcie dochód (zysk) i spowoduje, że nie będziemy mieli do zapłaty żadnego podatku.
  • Akcje spółki C możemy dokupić z powrotem do portfela już pierwszego dnia kolejnego cyklu rozliczeniowego, czyli 29 grudnia 2016.

Warto pamiętać, że powyższe obliczenia nie uwzględniają prowizji maklerskich, które zwiększają koszty w naszym zeznaniu podatkowym. Na ten temat więcej wspominałem w przytaczanym wcześniej wpisie. Na spółce C mogą też wystąpić różnice kursowe pomiędzy 28 i 29 grudnia 2016. Tego typu zabiegi wymagają zwykle głębszej analizy wszystkich przeprowadzonych przeze nas w danym okresie rozrachunkowym operacji.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Jedna uwaga do wpisu “Rozliczamy PIT za akcje. Jak legalnie nie płacić podatku?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s