Shoarma klasyczna na szybko

Podczas zakupu akcji w celu spekulacyjnym odwracam proporcje i, bardziej niż na analizie fundamentalnej, skupiam się na analizie technicznej spółki (więcej na temat analizy spółek giełdowych w przedwczorajszym wpisie).

Dlaczego Sfinks?

Na akcje największego podmiotu restauracyjnego z sektora casual dining w naszym kraju czaiłem się od kilku tygodni. Spółka od jesieni znajduje się w ciekawym trendzie wzrostowym. O ile dolne poziomy wsparcia są dla mnie całkiem wyraźne (linia ciemnozielona), o tyle jeden z możliwych wariantów górnej granicy kanału wzrostowego (linia jasnozielona) został przeze mnie nakreślony jako ciekawostka.

sfinks 1r

Na otwarciu poniedziałkowej sesji Sfinks kosztował 2,42 zł. Wartość ta plasuje się w okolicach czerwonej linii wsparcia wyrysowanej przeze mnie z uwzględnieniem 3 ostatnich poziomów wsparcia kanału, w jakim porusza się kurs akcji spółki.

sfinks 3m

I tym wykresem kończę na dziś swoje rysunki w stylu Pana Jacka Gmocha. 🙂

Poniedziałkowe notowania zakończyły się wzrostem kursu do wartości 2,57 zł, a więc poziom wsparcia został po raz kolejny obroniony.

Dodatkowy argument za zakupem akcji Sfinksa stanowił dla mnie fakt, że spółka w ubiegłym roku zwiększyła przychody oraz zyski.

Zakup akcji

Na wtorkowej sesji dokonałem zakupu akcji po kursie 2,55 zł.

Akceptowalny dolny poziom cen akcji na zamknięciu sesji ustalam na 2,40 zł. Dlaczego zwracam tutaj uwagę właśnie na wartość pod koniec dziennych notowań? Ponieważ podczas wahań kursu w ciągu dnia mogłoby dojść do spadku kursu poniżej 2,40 zł i późniejszego jego powrotu powyżej tej wartości. Dlatego nie stosuję nigdy automatycznych zleceń sprzedaży typu stop loss, a samemu śledzę notowania giełdowe.

Liczę na dalsze podążanie kursu w kanale wzrostowym. O realizacji zysków zacznę myśleć przy poziomie 2,80 zł.

Podsumowanie transakcji

Spółka Data zakupu Cena zakupu Aktualna wycena Stopa zwrotu
SFS 04.04.2017 2,55 zł 2,68 zł 5,10%
Stop loss Możliwa strata Take profit Możliwy zysk
2,40 zł -5,88% 2,80 zł 9,80%

Oczywiście powyższe wyliczenia zakładają, że akcje uda mi się sprzedać dokładnie po założonej cenie. Biorąc pod uwagę, że obserwuję kurs na zamknięciu sesji giełdowej, na gwałtowny jego spadek bądź wzrost w ciągu jednego dnia będę w stanie zareagować dopiero dnia następnego. Efektem może być większa niż założona strata lub ewentualnie większy zysk… 😉

Jak widać w przypadku transakcji spekulacyjnych kieruję się bardzo prostymi metodami analizy technicznej. Wiążę się to z faktem, że większość mojego portfela stanowią pozycje stricte inwestycyjne i to im wolę poświęcać więcej czasu.

Warto też mieć na uwadze, że nigdy nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć jak zachowa się kurs akcji w przyszłości i po jakim kursie uda się finalnie sprzedać posiadane walory.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Jedna uwaga do wpisu “Shoarma klasyczna na szybko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s