Jak wybrać dobrą spółkę giełdową w 5 krokach – wprowadzenie do analizy fundamentalnej i technicznej

Na wstępnie warto rozróżnić dwa podstawowe rodzaje analizy spółek giełdowych:

 • Analiza fundamentalna, która na celu ma ocenę kondycji ekonomicznej wybranego przedsiębiorstwa oraz wycenę jego wartości. Dzięki analizie fundamentalnej jesteśmy w stanie oszacować, czy wybrana spółka jest na giełdzie tania bądź droga.
 • Analiza techniczna polega na prognozowaniu przyszłych cen akcji przedsiębiorstwa w oparciu o ich notowania historyczne. Analiza techniczna pomocna jest przede wszystkim w wyborze odpowiedniego momentu zakupu i sprzedaży danego papieru wartościowego.

Analiza fundamentalna, czyli fundamenty firmy

Niektórzy inwestorzy, jak przytaczany przeze mnie już kilkukrotnie Warren Buffett, swoje decyzje inwestycyjne opierają przede wszystkim na analizie fundamentalnej. Tego typu inwestycje określiłbym mianem typowo długoterminowych. Zawierane są one w perspektywie przynajmniej kilkuletniej. Im dłuższy horyzont czasowy inwestycji, tym mniej musimy się przejmować cyklami koniunkturalnymi, które znajdują odzwierciedlenie w cenach akcji na GPW.

cykl koniunkturalny[ źródło: naukowiec.pl ]

W przypadku inwestycji krótszych, np. kilkumiesięcznych, istnieje ryzyko, że akcje nabędziemy w fazie rozkwitu, a moment ich sprzedaży wypadnie w fazie kryzysu lub depresji. Inwestując natomiast w akcje długoterminowo podejście do naszej inwestycji porównać możemy do inwestycji w mieszkanie – czy po jego zakupie sprawdzamy codziennie ceny nieruchomości w naszej okolicy? W przypadku akcji bardziej istotne staje się wtedy śledzenie samych informacji napływających ze spółki oraz sektora, w którym ona działa, niż śledzenie jej notowań.

Analiza techniczna, czyli wykresy

Zupełnie odmiennie prezentuje się podejście do inwestowania od strony wykresów giełdowych, czyli analiza techniczna.

trend[ źródło: inwestomierz.pl ]

Tutaj często możemy mówić nawet nie tyle o inwestowaniu, a o spekulacji, gdyż kupno i sprzedaż papierów wartościowych odbywa się w krótszej perspektywie czasowej (to właśnie głównie o analizę techniczną opiera się day trading, czyli strategia polegająca na otwieraniu i zamykaniu pozycji jeszcze tego samego dnia).

W przypadku analizy technicznej jesteśmy już znacznie bardziej przywiązani do wykresów niż w przypadku pierwszej metody – w im krótszej perspektywie czasowej nabywamy akcje, tym dokładniej musimy śledzić ich notowania.

Moja strategia inwestycyjna – 5 kroków

Po kilku latach obecności na rynku kapitałowym doszedłem do wniosku, że najlepsze efekty osiągam łącząc obydwa wspomniane rodzaje analizy, a wybór spółki, w której walory zainwestuję, odbywa się w 5 następujących krokach:

1. Analiza otoczenia makroekonomicznego.

 • W jakiej fazie znajduje się obecnie światowa i narodowa gospodarka?
 • Czy jesteśmy na etapie wzrostu i jest to dobry moment na rozpoczęcie inwestycji?

2. Wybór sektora i spółki. 

 • Uważam, że najlepiej jest inwestować w te gałęzie gospodarki, co do których posiadamy najpełniejszą wiedzę i które pokrywają się z naszymi zainteresowaniami. W moim przypadku są to spółki informatyczne (CD Projekt, 11 bit studios, LiveChat Software…) oraz bankowość (np. mBank).
 • Staram się wybierać liderów – spółki najbardziej rozpoznawalne i najszybciej rozwijające się w danej branży, gdyż tego typu inwestycje są zazwyczaj bezpieczniejsze od polowania na czarne konie wybranego sektora.

3. Analiza wybranej spółki.

 • Rodzaj produktów przeze nią oferowanych.
 • Jej pozycja na rynku oraz bezpośrednia konkurencja.
 • Sytuacji finansowa spółki.
 • Perspektywy spółki i jej plany na przyszłość.
 • Wycena spółki – porównanie wyceny wynikającej ze sprawozdań finansowych z wyceną giełdową.

W przypadku, gdy trzy powyższe punkty dały pozytywne sygnały i mam już wybrane przedsiębiorstwo, którego akcjami jestem zainteresowany, kończę etap analizy fundamentalnej i przechodzę do analizy technicznej.

4. Analiza wykresu spółki.

 • W jakim trendzie (wzrostowym, bocznym, spadkowym) znajduje się obecnie kurs akcji spółki? Walorów w trendzie spadkowym nie kupuję, nawet gdy są tanie – nigdy nie wiadomo jak długo jeszcze będą trwały spadki.
 • Jak dużą zmiennością charakteryzował się kurs spółki w przeszłości? Duże fluktuacje kursu spowodowane mogą być groszową wartością akcji przedsiębiorstwa. Tego typu firmy omijam z daleka, gdyż zmiana kursu o kilka groszy może powodować różnice rzędu kilku czy nawet kilkunastu procent na zwrocie z inwestycji.
 • Wolumeny obrotu – unikam również spółek, które nie są popularne wśród inwestorów i niewiele ich akcji zmienia właściciela podczas codziennych sesji giełdowych. Nie chciałbym mieć akcji spółki, których trudno będzie się pozbyć i będę musiał znacznie zejść z ceny, by sprzedać cały posiadany przeze mnie pakiet.

5. Akceptowalny poziom straty.

 • Przed złożeniem zlecenia zakupu warto też pomyśleć o poziomie straty, jaki jesteśmy w stanie zaakceptować w przypadku naszej inwestycji.
 • Przykładowo: kupując akcje spółki PKN Orlen po 100,00 zł, bazując na cenach historycznych akceptowalny dla mnie spadek kursu wynosi 95,50 zł, czyli minus 4,50% wartości inwestycji (nie uwzględniając prowizji maklerskich, o których nieco więcej napisałem tutaj). Gdy cena akcji spadnie poniżej tego poziomu dokonam bezwarunkowej sprzedaży akcji.

PKN Orlen

 • Pomocne w tego typu postanowieniach, szczególnie gdy nie jesteśmy w stanie codziennie śledzić notowań giełdowych, jest zlecenie typu stop loss. Spowoduje ono automatyczną sprzedaż naszych akcji, gdy poziom ich ceny spadnie poniżej określonej wartości.

Odkąd stosuję się do powyższej listy przed otwarciem każdej z moich inwestycji, udaje mi się unikać giełdowych porażek pokroju niepotrzebnego przetrzymania w portfelu akcji Integera. Całą historię opisywałem w swoim pierwszym blogowym tekście.

Oczywiście nie musi to oznaczać, że jest to strategia optymalna dla każdego inwestora. Warto jednak mieć jakiś punkt zaczepienia przy konstruowaniu własnej strategii inwestowania w akcje. 😉

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Jedna uwaga do wpisu “Jak wybrać dobrą spółkę giełdową w 5 krokach – wprowadzenie do analizy fundamentalnej i technicznej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s