Wiosenne podsumowanie inwestycji (uśredniając +35,91%) oraz nowa spółka w portfelu

Za oknem, jak i w kalendarzu mamy już wiosnę, a skoro wiosna, to czas porządków i podsumowań. Podsumujmy więc dotychczasowe rezultaty blogowego portfela inwestycyjnego i związane z nim plany na przyszłość.

Wyniki portfela inwestycyjnego – akcje 3 spółek

Spółka Data zakupu Cena zakupu Aktualna wycena Stopa zwrotu
ITG 12.08.2015 132,50 zł 43,80 zł -66,94%
CDR 24.06.2016 24,70 zł 76,31 zł 208,95%
FTE 10.03.2017 80,96 zł 82,70 zł 2,15%

Integer – temat rzeka. Po wezwaniu ogłoszonym na akcje Integera (po cenie 41,10 zł za akcję, dzisiejszy kurs giełdowy = 43,80 zł) i InPostu (wezwanie po 9,50 zł, dzisiejszy kurs = 9,93 zł), które szerzej opisywałem w jednym z moich postów, postanowiłem zatrzymać posiadane przeze mnie 4 akcje Integera w celu edukacyjnym. Strata, do której dopuściłem poprzez zwyczajny brak doświadczenia być może ulegnie zmniejszeniu w przypadku, gdy wezwanie nie dojdzie do skutku. Będę wtedy liczył na podniesienie kwoty wezwania i spowodowany tym faktem potencjalny wzrost kursu akcji na rynku. To scenariusz optymistyczny. Scenariusz pesymistyczny jest natomiast taki, że pierwotne wezwanie dojdzie do skutku i będę zmuszony oddać akcje po 41,10 zł. Mogą też oczywiście mieć miejsce inne niekorzystne wydarzenia związane ze spółką, które spowodują spadek jej kursu poniżej 40,00 zł. W takim przypadku sprzedaję walory i zamykam temat.

itg

CD Projekt – nie ukrywam, że jest to moja ulubiona spółka i mam do niej duży sentyment. Po pierwsze dlatego, że to najbardziej rentowna ze wszystkich moich dotychczasowych inwestycji. Po drugie, ponieważ jestem fanem twórczości Andrzeja Sapkowskiego i zdarzyło mi się swego czasu nieco pograć w pierwszego Wiedźmina. Ostatnio też czasem uruchamiam sobie do kolacji partyjkę w Gwinta – nowy produkt CD Projektu, który jest obecnie w fazie testów. Kurs akcji spółki wciąż znajduje się w bardzo ładnym trendzie wzrostowym. Studio z Warszawy zostało wczoraj po raz drugi z rzędu zwycięzcą rankingu Giełdowa Spółka Roku organizowanego przez Puls Biznesu wyłanianym spośród głosów oddanych przez analityków, doradców i maklerów giełdowych. CD Projekt zwyciężył w kategoriach innowacyjność i perspektywy rozwoju. Jakby tego było mało spółka wygrała również w konkursie Mistrz GPW 2016, gdzie głosy na spółki giełdowe oddawali użytkownicy portalu Bankier.pl. Tak trzymać! 🙂 Zgodnie z ideologią Warrena Buffetta chciałbym zostać z akcjami CD Projektu na lata i, o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, nie zamierzam rozstawać się z nimi za mniej niż 100,00 zł/sztuka.

cdr

Forte – relatywnie nowa pozycja w portfelu blogowym, której zakup motywowałem w odrębnym poście. Patrząc na wykres uważam, że akcje udało się kupić w ciekawym momencie.

fte

…oraz 1 waluta obca w postaci gotówkowej

Waluta Data zakupu Cena zakupu Aktualna wycena Stopa zwrotu
RUB 23.01.2017 0,06930 zł 0,06894 zł -0,52%

W przypadku mojej jedynej inwestycji walutowej jestem wciąż w okolicach zerowej stopy zwrotu. Wpływ na taki stan rzeczy miało delikatne umocnienie złotówki w ostatnim czasie. Rosyjski rubel nie wykazywał też tendencji do wzrostów względem innych walut. Jak wspominałem, jest to zagranie długoterminowe i póki co nie widzę przesłanek by się z niego wycofywać.

rub

Luka cenowa pod momentem zakupu waluty wynika ze spreadu stosowanego przez kantory walutowe.

…a także akcje 1 nowej spółki kupione na dzisiejszej sesji

Spółka Data zakupu Cena zakupu Aktualna wycena Stopa zwrotu
OPL 21.03.2017 4,95 zł 4,90 zł -1,01%

Na Orange zęby ostrzyłem sobie od połowy lutego, tj. od momentu publikacji wyników za rok 2016. Okazały się one sporo słabsze od oczekiwań analityków – spółka wykazała stratę netto w wysokości 1 mld 746 mln złotych wobec zysku w wysokości 254 mln zł w roku poprzednim. Dodatkowo pojawiła się negatywna informacja o wstrzymaniu wypłaty dywidendy za rok 2016. Wydarzenia te pociągnęły za sobą znaczny spadek kursu akcji. W ostatnich dniach na wykresie pojawiły się pierwsze syndromy wybicia, co postanowiłem wykorzystać.

opl

Orange stanowi według mnie ciekawą inwestycję długoterminową (spółka jest relatywnie tania) i z zainteresowaniem będę śledził jej kurs. Zobaczymy na ile moje przewidywania się sprawdzą… 🙂

Giełdowe ahoj!
Łukasz

2 uwagi do wpisu “Wiosenne podsumowanie inwestycji (uśredniając +35,91%) oraz nowa spółka w portfelu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s