Jak założyć rachunek maklerski? Składamy pierwsze zlecenie giełdowe

Znając podstawowe giełdowe pojęcia do kwestii inwestowania możemy podejść od bardziej praktycznej strony. Aby móc składać na GPW zlecenia kupna i sprzedaży akcji musimy posiadać rachunek maklerski. Nie chciałbym w tym momencie porównywać aktualnie dostępnych na rynku rachunków, ponieważ z moich doświadczeń wynika, że na początku przygody z inwestowaniem najlepiej jest oswoić się z samym funkcjonowaniem systemu składania zleceń giełdowych i zobaczyć jak to wszystko wygląda od strony technicznej. Dopiero później, znając nieco lepiej swoje oczekiwania, będziemy mogli przejść do poszukiwania platformy inwestycyjnej skrojonej na naszą miarę.

Osobiście stawiając pierwsze kroki na GPW nie składałem zbyt wielu zleceń, obracałem małymi kwotami i dlatego też kwestią pierwszorzędną jest według mnie mnie prostota i przejrzystość interfejsu internetowego konta maklerskiego. Na dalszy plan odstawiłbym też na początku prowizje maklerskie, ponieważ pomiędzy ofertami poszczególnych domów maklerskich będą to różnice rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu groszy na każdym zleceniu (zakładając, że będziemy obracać kwotami niewielkimi, poniżej 1 000 zł). Dlatego dobrym rozwiązaniem jest według mnie otwarcie swojego pierwszego rachunku maklerskiego w banku, w którym posiadamy już konto osobiste. Rozwiązanie takie umożliwi nam natychmiastowe przelewanie środków ze zwykłego konta na maklerskie i odwrotnie.

Swój pierwszy rachunek maklerski prawie 10 lat temu otworzyłem w mBanku, w którym to posiadałem konto osobiste i właśnie na przykładzie platformy transakcyjnej mBanku (o nazwie eMakler) postaram się omówić jak to wszystko wygląda.

W mBanku mamy do czynienia z bardzo uproszczonym, lecz wygodnym dla początkujących interfejsem, który nie przeraża liczbą dostępnych opcji. Po zalogowaniu do systemu bankowości internetowej w odrębnej zakładce Inwestycje > Giełda widzimy podsumowanie posiadanych przez nas instrumentów finansowych wraz z ich całkowitą wartością:

mbank1

W kolejnych zakładkach możemy składać zlecenia kupna akcji (musimy tutaj podać nazwę spółki, liczbę jej akcji oraz maksymalną cenę jaką jesteśmy skłonni zapłacić za 1 akcję):

mbank2

…oraz zlecenia sprzedaży akcji (wymagane są te same dane dotyczące spółki giełdowej jak w poprzednim kroku):

mbank3

Zlecenia kupna i sprzedaży akcji są na GPW realizowane w dni powszednie w godzinach 9:00 – 17:05 z wyłączeniem dni bez sesji (są to zwykle święta narodowe oraz czasem pojedyncze dni powszednie wypadające pomiędzy świętami).

Status złożonych przez nas zleceń znajdziemy w kolejnej zakładce:

mbank4

Błędnie złożone zlecenie (np. zlecenie zakupu akcji za kwotę, której aktualnie nie posiadamy na swoim rachunku) zostanie automatycznie odrzucone przez system. Zlecenie, które dojdzie do skutku widniało będzie jako zrealizowane. Istnieje również możliwość, że zlecenie nie zostanie zrealizowane w całości i kupimy/sprzedamy jedynie część z zakładanej przez nas ilości akcji.

Powyższe trzy zakładki są najczęściej używanymi na początku przygody z giełdą. W kolejnych punktach menu możemy:

 • przeglądać historię przeprowadzonych przez nas transakcji;
 • śledzić status zapisów na akcje, w których braliśmy udział;
 • podejrzeć spółki, które aktualnie wchodzą na giełdę poprzez ofertę publiczną akcji;
 • uzyskać dostęp do notowań ciągłych, czyli kursów giełdowych wyświetlanych w czasie rzeczywistym (portale giełdowe takie jak często przytaczany przeze mnie stooq.pl podają dane z opóźnieniem 15 minut), także z wykorzystaniem odrębnej aplikacji Statica służącej do analizy technicznej wykresów;
 • zobaczyć zestawienie zysków i strat z naszych dotychczasowych inwestycji.

Zakup pierwszych akcji

Posiadając aktywny rachunek maklerski oraz wiedzę jak składać podstawowe zlecenia możemy przejść do planowania zakupu swoich pierwszych akcji. Bazując na swoich własnych doświadczeniach polecałbym tutaj szczególną rozwagę, ponieważ na początku łatwo jest wpaść w pułapkę nadmiernej pewności siebie. Na początku wydaje się, że mamy same dobre pomysły inwestycyjne i na pewno na nich zarobimy. 😉

Według mnie najlepiej jest zacząć od zakupu kilku akcji wybranej przez nas spółki i potrzymania ich przez jakiś czas, aby zobaczyć jak czujemy się ze zmianami ich wartości i, co za tym idzie, ze zmianami wartości naszego portfela inwestycyjnego w czasie. Dzięki temu z czasem przekonamy się jak nasz organizm reaguje na ryzyko inwestycyjne i czy gra na giełdzie jest w ogóle zajęciem odpowiednim dla nas.

Konto i rachunek maklerski godny polecenia

Jeśli natomiast, Drogi Czytelniku, wciąż zastanawiasz się gdzie otworzyć konto osobiste powiązane ze swoim pierwszym rachunkiem maklerskim – zachęcam do skorzystania z oferty mBanku, co pomoże mi rozwijać bloga i za co będę bardzo wdzięczny. 🙂

Tradycyjnie chętnie udzielę podpowiedzi w kwestii dostępnych na rynku rachunków maklerskich – zachęcam do zadawania pytań.

Giełdowe ahoj!
Łukasz

5 uwag do wpisu “Jak założyć rachunek maklerski? Składamy pierwsze zlecenie giełdowe

  1. Polecałbym przede wszystkim korzystanie z usług podmiotów zarejestrowanych jako uczestnicy rynku kapitałowego w Polsce – pełna lista na stronie Komisji Nadzoru Finansowego: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/PODMIOTY_rynku/Podmioty_rynku_kapitalowego/DomyMakler.html

   Mamy wtedy spokój, jeśli chodzi o kwestie podatkowe. Corocznie dostajemy z biura maklerskiego wypełniony formularz PIT-8C, na podstawie którego łatwo jest przygotować nasze zeznanie podatkowe (krok po kroku opiszę ten proces wkrótce na blogu).

   W przypadku podmiotów zagranicznych spoza powyższej listy kwestia jest nieco bardziej złożona. Nie wysyłają one do inwestorów żadnych deklaracji podatkowych. Teoretycznie możemy wygenerować sobie listę naszych transakcji z ubiegłego roku i próbować na jej podstawie wypełnić zeznanie podatkowe na własną rękę albo zwrócić się w tym celu do biura rachunkowego. Jednak moim zdaniem nie jest to warte zachodu przy szerokiej ofercie rachunków maklerskich oficjalnie funkcjonujących w Polsce 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s