Paczkomaty chcą uciec z giełdy

4 grudnia 2007 roku na warszawskim parkiecie zadebiutowała Grupa Kapitałowa Integer. Profil jej działalności skupia się na segmencie przesyłek listowych, kurierskich oraz paczkomatowych, a także na szeroko pojętych usługach dodatkowych. Wspomniane Paczkomaty są obecnie marką powszechnie rozpoznawalną – któż z nas nie kojarzy charakterystycznych żółtych urządzeń?

paczkomat[grafika z oficjalnej strony spółki InPost]

13 października 2015 na rynku GPW zadebiutował InPost – operator pocztowy wyodrębniony ze wspomnianej grupy skupiający się na działalności dotyczącej przesyłek w obrębie naszego kraju.

Wezwanie na akcje Integera i InPostu

Obydwa podmioty – Integer oraz InPost – przeżywały w swojej giełdowej historii wzloty i upadki, o czym wspominałem w swoim wcześniejszym poście na temat posiadanych przeze mnie akcji Integera.

24 lutego bieżącego roku zarząd grupy Integer podał do publicznej informacji fakty dotyczące:

  • zawarcia umowy inwestycyjnej z Al Prime (Luxembourg) Bidco S.a r.l. z siedzibą w Luksemburgu
  • oraz wezwania na akcje Integera i InPostu w celu zniesienia spółki z obrotu giełdowego (jest to tzw. delisting).

Al Prime jest spółką celową należącą do bostońskiego Advent International – funduszu typu private equity.

Co to oznacza dla inwestorów posiadających akcje Integera bądź InPostu, takich jak ja?

Na warunki wezwania możemy przystać lub zwyczajnie je zignorować. Nie dojdzie ono do skutku, o ile udział inwestorów zainteresowanych wezwaniem nie przekroczy 90% spośród całego akcjonariatu (znaczenie ma tutaj liczba posiadanych akcji). W przypadku przekroczenia tej granicy mamy do czynienia z przymusowym wykupem akcji – nie mamy wtedy innego wyjścia i musimy przystać na warunki wezwania.

Po ile te akcje?

W przypadku Integera cena wezwania wynosi 41,10 zł.
W przypadku InPostu 9,50 zł (w przeliczeniu na jedną akcję).

Natomiast tak kształtują się kursy obydwu spółek od momentu debiutu na giełdzie:

integermax

inpostmax

Moglibyśmy tutaj przyjąć różne metody wyceny, jednak spoglądając na sytuację obydwu spółek i ich perspektywy, gdzie główny motor napędowy stanowią według mnie Paczkomaty i potencjał drzemiący w tej usłudze, zdecydowałem się nie odpowiadać na wezwanie. Jego cenę w przypadku Integera uważam za niesatysfakcjonującą. Moment pojawienia się inwestora zewnętrznego w postaci funduszu Al Prime zapewne nie jest przypadkowy – Integer oraz InPost mogą stanowić ciekawą inwestycję w perspektywie kilkuletniej.

Okazuje się, że nie tylko ja mam takie zdanie

Po ogłoszeniu wspomnianego wezwania powstała strona mająca na celu zrzeszenie inwestorów będących w posiadaniu akcji Integera i InPostu. Każdą inicjatywę powodująca aktywizację akcjonariatu mniejszościowego uważam za zjawisko pozytywne dla rozwoju i popularyzowania naszego rynku kapitałowego. Dlatego wszystkich inwestorów posiadających w swoim portfelu walory wspomnianych podmiotów gorąco zachęcam do przyłączenia się do inicjatywy. Akcjonariat Integera i InPostu jest mocno rozwodniony (posiadaczy pakietów mniejszych niż 5% ogółu akcji jest aż 43,11%, gdzie spora część to inwestorzy indywidualni). Mamy więc spore szanse na wyrażenie znaczącej opinii.

Warto pamiętać, że to zarządy spółek powinny liczyć się ze zdaniem akcjonariuszy, a nie odwrotnie. Mam czasem wrażenie, że świadomość na temat rynku kapitałowego jest u nas wciąż na tyle niska, że niektórzy zwyczajnie o tej zależności zapominają… 😉

Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że w przypadku niepowodzenia wezwania i, co za tym idzie, niepozyskania kapitału z funduszu Al Prime przez Integera, grupa może mieć problemy ze spłatą obligacji w wysokości 20 mln zł, których termin wykupu mija już 31 maja.

Nie jest to pierwsze wezwanie na GPW

Jednym z głośniejszych tego typu przypadków było zakończone powodzeniem wezwanie oraz delisting ogłoszone przez Scripps Networks Interactive, amerykańską korporację kapitałową, na akcje TVNu. Spółka ta swoją obecność na warszawskim parkiecie zakończyła 22 września 2015 roku. Co warte podkreślenia, wezwanie na TVN w wysokości 20,00 zł ogłoszone zostało w momencie, gdy akcje tej spółki kosztowały nieco ponad 19,50 zł.

Aktualnie, poza wspomnianymi Integerem i InPostem, ogłoszone na naszym rynku są wezwania na spółki:

  • ATM
  • Kopex
  • J.W. Construction
  • Polcolorit
  • Orzeł Biały
  • Pegas Nonwovens
  • Vantage Development

Jaki widać czas hossy na rynku kapitałowym wiąże się nie tylko ze zwiększoną liczbą debiutów nowych spółek, ale też z możliwości wycofania z rynku podmiotów już na nim obecnych.

Na koniec tradycyjne podsumowanie opisywanych na blogu inwestycji – stan na dzisiejsze zamknięcie sesji giełdowej:

Spółka (liczba akcji) Zakup Aktualna wycena Zysk Stopa zwrotu
Cena Wartość Cena Wartość
ITG (4) 132,50 zł 530,00 zł 44,20 zł 176,80 zł -353,20 zł -66,64%
CDR (36) 24,70 zł 889,20 zł 72,50 zł 2 610,00 zł 1 720,80 zł 193,52%

Giełdowe ahoj!
Łukasz

2 uwagi do wpisu “Paczkomaty chcą uciec z giełdy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s