Jak informacje ze spółek wpływają na kurs akcji? Spekulacja na Playwayu

Nasze transakcje na rynku kapitałowym warto byłoby rozróżnić pod względem tego, w jakim celu i na jaki horyzont czasowy je zawieramy. Czy nabywamy dane walory ze względu na dobrą sytuację fundamentalną spółki, a przedsiębiorstwo to podoba nam się na tyle, że faktycznie chcielibyśmy stać się właścicielem jego części na dłuższy okres czasu? A może kupujemy akcje tylko i wyłącznie po to, by sprzedać je, gdy tylko kurs odpowiednio wzrośnie? Wybór jednego z powyższych wariantów da nam odpowiedź na pytanie czy zawierana przez nas transakcja jest inwestycją czy spekulacją.

„Problem” giełdowych inwestycji jest taki, że są znacznie mniej spektakularne od spekulacji. Z reguły, w przypadku długoterminowego zakupu akcji, ich kurs potrafi wzrastać na przestrzeni czasu relatywnie wolno, a nawet przez kilka miesięcy praktycznie stać w miejscu bądź się cofać (ciekawym case study są tutaj notowania spółki Amica na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy). W przypadku zakupów czysto spekulacyjnych potrafi być nieraz znacznie ciekawiej – krótkoterminowy zysk może okazać się wyższy, jednak identycznie ma się tutaj sytuacja z potencjalną stratą. Dlatego odradzam spekulowanie na początku naszej giełdowej przygody. Sam staram się nie przekraczać pułapu 10% kwoty jaką przeznaczam na zagrania spekulacyjne względem całego mojego portfela giełdowego.

Daleki oczywiście jestem od całkowitego potępiania spekulacji. Samemu regularnie zdarza mi się dokonywać transakcji tego typu i jedną z nich chciałbym zaprezentować poniżej.

Playway, czyli gamingowa spekulacja

We wczorajszych mediach ekonomicznych często przewijała się informacja dotycząca wyników sprzedaży nowego dziecka spółki Playway, a mianowicie 911 Operator, czyli gry, w której wcielamy się w operatora tytułowej telefonicznej linii alarmowej.

Wyniki te opublikowane zostały przez samą spółkę i znajdziemy je pod adresem playway.com/images/pdf/RB_12_2017.pdf. Tego typu raporty pojawiają się zawsze na stronach spółek giełdowych w zakładce relacje inwestorskie. Najłatwiej jest trafić na takie strony bezpośrednio z wyszukiwarki internetowej wpisując nazwę spółki oraz frazę relacje inwestorskie. Strony z relacjami inwestorskimi są z pewnością warte śledzenia w przypadku spółek, którymi jesteśmy zainteresowani.

Czynniki przemawiające za wzrostem kursu akcji spółki Playway:

 • Przychylne recenzje i opinie na temat gry.
 • Fakt, że zwróciła się ona w ciągu pierwszej doby od rozpoczęcia sprzedaży (nie jest to częsta sytuacja w przypadku spółek z tej branży), a informacja o tym fakcie została opublikowana przez media giełdowe.
 • Ekspansja na rynek światowy oraz największa sprzedaż na dwóch ogromnych rynkach, czyli w USA i w Chinach.

Zagrożenia:

 • Mało atrakcyjna giełdowa wycena spółki względem jej sytuacji fundamentalnej. W porównaniu do dwóch innych popularnych producentów gier wskaźniki spółki Playway prezentują się mało korzystnie (do porównania nie dodałem CI Games oraz Vivid Games, ponieważ spółki te nie generują zysków).
  Spółka C/Z C/WK C/WK Grahama
  Playway 66,47 18,42 19,95
  CD Projekt 28,57 9,79 12,58
  11 Bit Studios 44,95 11,71 15,32

Wskaźnikom z pewnością poświęcę kolejny post z cyklu edukacyjnego. W uproszczeniu – najbardziej pożądanymi są tutaj wartości jak najmniejsze, ale dodatnie.

Zakup akcji

Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie niesie ze sobą zakup relatywnie drogich akcji, zdecydowałem się nabyć ich pakiet po kursie 53,00 zł. Transakcja na dzisiejszym wykresie prezentuje się następująco:

plw

Wartym podkreślenia jest tutaj fakt, że nie zamierzam walorów Playwaya trzymać w długim terminie i już jutro być może się ich pozbędę. Oczywiście zależne jest to od faktu, jak będzie kształtował się ich kurs.

Podsumowanie transakcji na zamknięciu dzisiejszej sesji

Spółka GPW Cena zakupu Aktualna wycena Stopa zwrotu
PLW 53,00 zł 56,00 zł 5,66%

Giełdowe ahoj!
Łukasz

Jedna uwaga do wpisu “Jak informacje ze spółek wpływają na kurs akcji? Spekulacja na Playwayu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s